Sudan seyahat rehberi

harita yükleniyor..

SudanSudan

🚪 Kapıda vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Sudan hakkında merak edilenler

Sudan (İngilizce ismi: Sudan), Afrika kıtasının Kuzey Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2 milyon km²dir ve %9,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 45 milyondur.

📄 Sudan seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Sudan kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamaktadır.

🦠 Sudan seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Sudan'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Sudan'da 100 bin kişide 0.2 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 0.2 vakaya göre %18 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Sudan gezisinden ne beklenmeli?

Sudan gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Sudan'ın başkenti Hartum. olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Sudan'da Arapça, İngilizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Sudan'da Sudan Lirası kullanılır.
1 Sudan Lirası 0,04 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Sudan'ın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 29,9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-6,6 düşüşle 670 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %382,8 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Sudan'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 3 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sudan'da mobil internet & wifi ortalama 10.49 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Sudan genelinde 4.01 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 0.81 / 10)

Sabit Internet (0.19 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Sudan'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 29 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 29 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama29 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması29 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Sudan'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2018 yılında Sudan'a 836 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 1 milyar dolar ile %20,9 katkı sağlamıştır.

🏢 Sudan'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sudan'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Sudan COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Sudan için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 8 ay önce.

Sudan'a uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Tüm ayrıntılar 🔗https://sd.usembassy.gov/covid-19-information/ adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcuların varışta son 96 saat içinde yapılan negatif bir PCR testinin kanıtını sunmaları gerekmektedir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Sudan'daki ABD Büyükelçiliği

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri gerekli değildir, ancak halka açık alanlarda maske veya örtü kullanılması tavsiye edilir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Sudan'da barların çalışmasına izin verilmediğini lütfen unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Gece kulüpleri

Sudan'da gece kulüplerinin faaliyet göstermesine izin verilmediğini lütfen unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

🔻tümünü göster

📃 Sudan hakkında

Sudan ya da resmî adıyla Sudan Cumhuriyeti (Arapça: جمهورية السودان, Cumhûriyyetü’s-Sûdân), Afrika'nın en geniş 3. ülkesi. Başkenti Hartum'dur. Bir Doğu Afrika ülkesi olan Sudan kuzeyden Mısır, kuzeydoğudan Kızıldeniz, doğudan Etiyopya ve Eritre, güneyden Güney Sudan, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatıdan da Libya'yla çevrilidir. Nil, Sudan'ı Batı ve Doğu Sudan olmak üzere ikiye ayırır. Hartum'un Rafediye bölgesi yakınlarında Beyaz Nehir ile Mavi nehir birleşir. Sudan'ın ortasından, dış ilişkilerinde kültürel, toplumsal ve ekonomik olarak büyük rol oynayan Nil Vadisi geçer.

İnsanların Sudan'da yaşamaya başlaması milattan önce 5000 yılına kadar uzanır. 1.886.068 km2'lik yüzölçümü ile dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Ülkenin, 2011 yılında Sudan ve Güney Sudan olarak ikiye ayrılmasından sonra yüzölçümü bakımından Afrika'nın en büyük ülkesi olma özelliğini Cezayir'e kaptırmıştır. Nüfus bakımından 30.9 milyonluk nüfusuyla dünyada 40. sıradadır. Ayrıca başkenti ile en büyük şehrinin birbirine en yakın olduğu ülkedir. (Hartum (başkent) - Omdurman (en büyük şehir) arası uzaklık : 150 metre). Bunun nedeni iki şehri ayıran engelin Nil Nehri olmasıdır.

📹 Sudan seyahat videoları

  • Sudan - Hartum (Khartoum) Seyahati - 2018

    Sudan - Hartum (Khartoum) Seyahati - 2018

    Orhinello Aralık 2021

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.