vizesizgezi.com

Angola seyahat rehberi

AngolaAngola

🖥️ E-vize

Hakkında

Angola Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,2 milyon km²dir ve %53 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 36 milyondur. %68,1 şehirlerde, %31,9 ise kırsalda yaşamaktadır.
Angola ya da resmî adı ile Angola Cumhuriyeti (Portekizce: República de Angola), Afrika kıtasının güneybatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Kimbundu, Umbundu ve Kikongo dillerinde Ngola olarak adlandırılan ülkenin komşularını güneyde Namibya, kuzeydoğuda Kongo DC, doğuda Zambiya oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Angola'ya bağlı olmasına rağmen anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan ve ülkenin kuzeyinde Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Cabinda bölgesi de Kongo Cumhuriyeti'nin yanı sıra yine Kongo DC ile sınıra sahiptir. Resmi dili Portekizce'dir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Angola seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Angola için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Portekizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Angola Kvanzası [1 AOA = 0,037 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2014: %4.412870482] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 6 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 218 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 395 milyon dolar ile %1,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 15.23 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 19.53 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.48 / 10)

Sabit Internet (0.69 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 19 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama19 °C ☀️
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması19 °C ☀️
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 67 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,6 artışla, 1,9 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %25,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.