vizesizgezi.com

Arnavutluk seyahat rehberi

ArnavutlukArnavutluk

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Arnavutluk (İng: Albania), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 27 bin km²dir ve %28,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 2,8 milyondur. %63 şehirlerde, %37 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Arnavutluk seyahatlerinde vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 3.2 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Arnavutluk için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arnavutça konuşulur.

💵 Para birimleri

Arnavutluk Leki [1 ALL = 0,177 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %8.01660344] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 892 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 6,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,5 milyar dolar ile %51 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 39.74 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 43.52 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (2.34 / 10)

Sabit Internet (1.93 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 6 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 3 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama6 °C ❄️
Bahar ortalaması10 °C 🌤️
Yaz ortalaması20 °C ☀️
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması3 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 17 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %1,3 artışla, 6,1 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.