vizesizgezi.com

Aruba seyahat rehberi

ArubaAruba

❓ Vize verisi yok

Hakkında

Aruba Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 180 km²dir ve %2,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 106 bindir. %44,3 şehirlerde, %55,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
Aruba (Felemenkçe telaffuz: [aːˈrubaː]), Karayip Denizi'nin güneyinde, Küçük Antiller'in yaklaşık 1,600 kilometre batısında ve Venezuela'nın 29 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada. Kuzeybatı ile güneydoğu ucu arası 32 kilometre, en geniş noktası ise 10 kilometre uzunluğundadır. Bonaire ve Curaçao ile birlikte ABC Adaları olarak adlandırılmaktadır.

Aruba, Hollanda Krallığı'nı meydana getiren dört ülkeden biridir. Başkenti Oranjestad şehridir. Yüzölçümü 179 km2 (69,1 sq mi) olan adanın nüfusu 2010 sayımına göre 102.484'tür.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Malasef Türk vatandaşları için Aruba vizesi bilgisine sahip değiliz. İlgili ülkenin resmî kaynaklarına göz atın.

🏷️ Etiketler

Aruba için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Hollandaca, Pencapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Aruba Florini [1 AWG = 17,404 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,1 milyar dolar ile %81,6 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 29 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 29 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama29 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması29 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması27 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.