vizesizgezi.com

Avustralya seyahat rehberi

AvustralyaAvustralya

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Avustralya (İng: Australia), Avustralya kıtasının Avustralya ve Yeni Zelanda bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 7,7 milyon km²dir ve %17,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 26 milyondur. %86,4 şehirlerde, %13,6 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Avustralya seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 547.9 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Avustralya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Avustralya Doları [1 AUD = 13,03 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %59.68604088] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 33 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 9,5 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 48 milyar dolar ile %14 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 83.02 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 52.75 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (4.9 / 10)

Sabit Internet (2.34 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 21 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ☀️ 25 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama21 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C ☀️
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması15 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması22 °C ☀️
Kış ortalaması27 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,5 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5,6 artışla, 57 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %2,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.