vizesizgezi.com

Bahamalar seyahat rehberi

BahamalarBahamalar

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Bahamalar (İng: Bahamas), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 10 bin km²dir ve %50,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 410 bindir. %83,5 şehirlerde, %16,5 ise kırsalda yaşamaktadır.
Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Atlas Okyanusu'nda yer alan ve coğrafî açıdan Orta Amerika'ya dâhil edilen Batı Hint Adaları'nın kuzeydoğu sınırını oluşturan bir takımada ülkesi. Bahamalar, Turks ve Caicos Adaları ile birlikte Lucayan Adaları'nı oluşturmaktadır.

Kuzey Amerika'da bulunan ülkelerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispanyola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400'e ulaşan kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüzölçümü 13.878 km², nüfusu ise 2018 verilerine göre 385.637'dir. Başkenti, New Providence adasında bulunan Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Bahamalar seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Bahamalar için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Bahama Doları [1 BSD = 31,153 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 7,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,6 milyar dolar ile %70,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 66.58 Mbps ile hızlı.

Sabit Internet (2.34 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması21 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 13 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %13,1 artışla, 32 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %5,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.