vizesizgezi.com

Bahreyn seyahat rehberi

BahreynBahreyn

🖥️ E-vize

Hakkında

Bahreyn (İng: Bahrain), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 790 km²dir ve %0,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 1,5 milyondur. %89,7 şehirlerde, %10,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Bahreyn (Arapça: البحرين - El Bahreyn) resmi adıyla Bahreyn Krallığı (Arapça: مملكة البحرين - Memleketü'l-Bahreyn), Asya'da, Basra Körfezi'nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn'in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. Takım adalardan oluşan ülke toplam 50 doğal ada ve 33 yapay adadan meydana gelir. "Bahreyn" Arapça bir kelime olup "iki denizin arasında" demektir. Kuzeybatıdan, 25 Kasım 1986 kullanıma açılan ve 25 km. uzunluğundaki Kral Fahd Geçidi ile deniz üzerinden kara yolu ile Suudi Arabistan'a bağlanmıştır Bahreyn, Orta Doğu'daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi hızla gelişmektedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Bahreyn seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Bahreyn için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Bahreyn Dinarı [1 BHD = 82,855 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %29.84940112] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 11,1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,9 milyar dolar ile %12,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 122.2 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 89.14 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (3.9 / 10)

Sabit Internet (3.14 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🔥 31 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama31 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması36 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması17 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 41 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,4 artışla, 28 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %3,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.