Belize seyahat rehberi

harita yükleniyor..

BelizeBelize

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Belize hakkında merak edilenler

Belize (İngilizce ismi: Belize), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 23 bin km²dir ve %56 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 405 bindir.

📄 Belize seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Belize seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Belize seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Belize'ye varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Belize'de 100 bin kişide 136.5 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 114.3 vakaya göre %19 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Belize gezisinden ne beklenmeli?

Belize gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Belize'nin başkenti Belmopán olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Belize'de İngilizce, İspanyolca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Belize'de Belize Doları kullanılır.
1 Belize Doları 8,89 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Belize'nin gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,7 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %6,6 artışla 4290 dolardır.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Belize'de kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 182 bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Belize genelinde 40.79 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (1.91 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Belize'de yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C 🔥
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Belize'ye yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Belize'ye 1,7 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 487 milyon dolar ile %45,5 katkı sağlamıştır.

🏢 Belize'de Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Belize'de herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Belize COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Belize için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 9 ay önce.

Belize'ye uluslararası seyahate izin verilir. Şu anda karantina veya sağlık testi gibi herhangi bir gereklilik bulunmamaktadır.

Diğer kısıtlamalar

Tüm turistler Belize Turizm Kurulu (BTB) onaylı bir konaklama biriminde rezervasyon yaptırmalı ve konaklamalıdır. Ayrıca Belize Seyahat Sağlık Sigortası satın alınması tavsiye edilir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.travelbelize.org/health-safety/ adresinde bulunabilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Belize Turizm Kurulu

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi önleyici sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Belize'deki COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler, 🔗https://belizetourismboard.org/news-and-gallery/belize-covid-19-travel-updates/ adresindeki SSS bölümünde bulunabilir.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri gerekli değildir, ancak halka açık alanlarda maske veya örtü kullanılması tavsiye edilir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Belize hakkında

Belize (İngilizce: Belize), Orta Amerika'nın kuzeydoğu kıyısında bir Karayip ülkesidir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi yer almaktadır. Yüzölçümü 22.970 km² ve nüfusu 2020 verilerine göre 419.199'dur. Ülke toprakları doğu-batı ekseninde 110 km, kuzey-güney ekseninde ise 290 km uzunluğundadır. Orta Amerika'nın en düşük nüfusa ve nüfus yoğunluğuna sahip ülkesidir. Buna karşın yıllık %1,87'lik nüfus büyüme hızı Belize'yi Batı Yarımküre'nin en hızlı kalabalıklaşan ülkelerinden biri yapmaktadır.MÖ 1500 ile MS 300 yılları arasında Belize toprakları Maya Uygarlığı'nın yayılışına şahitlik etti. Maya hakimiyeti 1200'lere kadar sürdü. Avrupa'yla ilk temas 1492'de Kristof Kolomb'un Honduras Körfezi seferi ile gerçekleşti. Avrupalıların bölgeyi keşfi 1638'de Britanyalıların bölgeye yerleşmeleriyle başladı. Belize, Britanya'nın kazandığı 1798 St. George's Caye Savaşı'na dek Britanya ve İspanya arasında ihtilaf konusu oldu. 1840'da Britanya Hondurası ismiyle koloni haline getirildi, 1862'de de taç kolonisi ilan edildi. Ülke Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını 1981'de kazanmıştır.

Belize tarihî zenginlikleri nedeniyle farklı dil ve kültür özelliklerini barındıran karmaşık bir topluma sahiptir. Orta Amerika'da resmi dili İngilizce olan tek ülkedir, bu dil temelli Belize Kreolü halkın üçte biri kadarı tarafından konuşulur ve ulusal dil olarak benimsenmiştir. Nüfusun yarıdan fazlası çokdilli olup İspanyolca en yaygın ikinci dildir. Belize iki milli günün kutlandığı Eylül Şenlikleri, ülke kıyıları boyunca uzanan mercan resifi ve Punta müziği ile tanınmaktadır.Belize'nin karasal ve sucul tür zenginliği ile ekosistem çeşitliliği Orta Amerika Biyolojik Koridoru'nda küresel öneme sahiptir. Ülke hem Orta Amerika hem de Karayip ülkesi olarak değerlendirilir ve her iki bölgeyle de güçlü bağları bulunmaktadır. Karayipler Topluluğu (CARICOM), Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) ve Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) üyesidir. Ayrıca Orta Amerika'daki tek İngiliz Milletler Topluluğu bölgesidir: Belize Kraliçesi ve devlet başkanı kabul edilen II. Elizabeth, Belize genel valisi tarafından (günümüzde Froyla Tzalam) temsil edilmektedir.

📹 Belize seyahat videoları

 • Belize'nin EN ZENGİN Adamı Bir TÜRK!! 🇧🇿 ~402

  Belize'nin EN ZENGİN Adamı Bir TÜRK!! 🇧🇿 ~402

  YırtıkPantolon Eylül 2021

 • Bu Dolandırıcılardan Uzak Durun! | Belize Giriş 🇧🇿 ~400

  Bu Dolandırıcılardan Uzak Durun! | Belize Giriş 🇧🇿 ~400

  YırtıkPantolon Ağustos 2021

 • Tehlikeli Sokaklar! Belize'de Okul Otobüsü Yolculuğu (Tavuk Otobüs) 🇧🇿 ~407

  Tehlikeli Sokaklar! Belize'de Okul Otobüsü Yolculuğu (Tavuk Otobüs) 🇧🇿 ~407

  YırtıkPantolon Eylül 2021

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.