vizesizgezi.com

Benin seyahat rehberi

BeninBenin

🖥️ E-vize

Hakkında

Benin Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 113 bin km²dir ve %27,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 13 milyondur. %49,5 şehirlerde, %50,5 ise kırsalda yaşamaktadır.
Benin ya da resmî adı ile Benin Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso oluşturmakta olup, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Dahomey Cumhuriyeti adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur. 1975 yılında ülke içerisinde yaşanan siyasi gelişmeler neticesinde ülke adı Benin Halk Cumhuriyeti olarak değiştirilmiş, 1990 yılında da rejimin bir kez daha değişmesi ile ülkenin ismi günümüzde de kullanılan Benin Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir. Ülkenin başkenti Porto-Novo'dur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Benin seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Benin için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BCEAO [1 XOF = 0,051 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %6.135640293] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 607 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 337 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 175 milyon dolar ile %4,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 24.05 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (0.85 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 30 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması30 °C 🔥
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması27 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 19 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,1 artışla, 1,4 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %1,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.