vizesizgezi.com

Botsvana seyahat rehberi

BotsvanaBotsvana

✔️ Vizesiz

Hakkında

Botsvana (İng: Botswana), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 567 bin km²dir ve %26,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 2,6 milyondur. %72,2 şehirlerde, %27,8 ise kırsalda yaşamaktadır.
Botsvana ya da resmî adıyla Botsvana Cumhuriyeti (Setsvana: Lefatshe la Botswana; İngilizce: Republic of Botswana), Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesidir. Ülke güney ve güneydoğu bölümünde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve ile komşu konumundadır. Ülkenin kuzey bölümünde, Kasane şehri yakınlarında dünyanın dört ülke sınırının kesiştiği tek nokta olarak kabul edilen, ancak söz konusu Botsvana, Zambiya, Zimbabve ve Namibya ülkelerinin sınır anlaşmaları ile sınırlarına karşılıklı olarak resmiyet kazandırmadıkları için kabul görmeyen bir sınır noktası mevcuttur. Botsvana, Afrika kıtası üzerinde demokrasi alanında en gelişmiş ülke olarak kabul görmektedir. 2011 yılında açıklanan İnsani Gelişme Endeksi verilerinde, Botsvana Afrika kıtasının güneyinde bulunan ülkeler içerisinde en yüksek verilere ulaşmıştır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Botsvana seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Botsvana için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Setsvana konuşulur.

💵 Para birimleri

Botsvana Pulası [1 BWP = 2,266 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %7.249120623] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 1,8 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 572,1 milyon dolar ile %9,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 42.54 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 8.84 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (1.36 / 10)

Sabit Internet (0.31 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🌤️ 18 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 21 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama18 °C 🌤️
Bahar ortalaması21 °C ☀️
Yaz ortalaması15 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 20 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,1 artışla, 7,4 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %11,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.