vizesizgezi.com

Botsvana seyahat rehberi

BotsvanaBotsvana

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Hakkında

Botsvana (İng: Botswana), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 567 bin km²dir ve %26,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 2,6 milyondur. %71,6 şehirlerde, %28,4 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Botsvana seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşün için karantina bilgisi yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Botsvana için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Setsvana konuşulur.

💵 Para birimleri

Botsvana Pulası [1 BWP = 1,477 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %7.249120623] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 1,8 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 572,1 milyon dolar ile %9,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 43 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 6.83 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (2.54 / 10)

Sabit Internet (0.3 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması21 °C ☀️
Yaz ortalaması15 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 17 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %6 artışla, 6,4 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %7,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.