vizesizgezi.com

Brezilya seyahat rehberi

BrezilyaBrezilya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Brezilya (İng: Brazil), Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 8,4 milyon km²dir ve %59,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 215 milyondur. %87,6 şehirlerde, %12,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Brezilya (Portekizce: Brasil) ya da resmî adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti (Portekizce: República Federativa do Brasil ), Güney Amerika'nın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Latin Amerika’nın %47,7’sini kaplayan Brezilya, Ekvador ve Şili haricinde Güney Amerika ülkelerinin hepsi ile sınır komşusudur. Komşuları ile 12.000 km'lik sınıra sahip olan Brezilya güneybatıda Arjantin ve Paraguay, batıda Bolivya ve Peru, kuzeybatıya Kolombiya ve kuzeyde ise Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası'nın komşusudur.Dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Brezilya’nın 2021 yılı itibarıyla nüfusu yaklaşık olarak 213.317.639 kişiden oluşmaktadır.Nüfusu 1 milyonun üzerinde on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo (12,1 milyon) ve Rio de Janeiro’dur (6,6 milyon). Brezilya bayrağında renkler, ormanları ve madenleri değil eskiden görev yapmış kraliyet ailelerini simgeler. Resmî dili Portekizce olan Brezilya'da başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri dört senede bir yapılan seçimlerle belirlenir. 110 milyon seçmenin katıldığı 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıkları kullanılmıştır.

Kişi başına gelirin 15.000 dolar olduğu nüfusunun %64,6’sı Katolik, %22,2’si Protestan, %2’si Spiritist, %3,2’si diğer dinlere mensup, %8’i ise dinsizdir. Katoliklerden 20 milyon kadarı aynı zamanda Afrika kökenli dinlerin ayinlerine de gitmektedirler.

Brezilya’da 8 senelik zorunlu eğitim devlet okulları tarafından ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır. Bunun yanında, yükseköğretim de dahil olmak üzere, devlet okullarının yanı sıra özel okullar da etkinlik göstermektedirler.

Beş kez dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya'nın dünya çapında başarılar elde ettiği spor dallarıdır. Ayrıca Capoeira ve samba, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün, bütün dünyada dikkat çektiği folk etkinlikleridir. Dünya futboluna önemli oyuncular katmıştır ve katmaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Brezilya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Brezilya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Portekizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Brezilya Reali [1 BRL = 6,314 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %27.02891231] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 206 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 6,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 6,1 milyar dolar ile %2,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 59.53 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 161.72 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (1.89 / 10)

Sabit Internet (5.69 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması25 °C ☀️
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması25 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,8 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,5 artışla, 8,1 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %9,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.