vizesizgezi.com

Brunei seyahat rehberi

BruneiBrunei

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Brunei Asya kıtasının Güneydoğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 5,3 bin km²dir ve %72,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 449 bindir. %78,9 şehirlerde, %21,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Brunei, resmî adıyla Brunei Ülkesi, Barışın Ülkesi veya Bruney Darüsselam (Malayca: Negara Brunei Darussalam, Cavi: نڬارا بروني دارالسلام‎), Güneydoğu Asya'daki Borneo adasında yer alan sultanlık. Ülkenin tek komşusu Malezya'dır. Başkenti Bandar Seri Begavan'dır. İslami monarşi ile yönetilen ülkenin resmî dili Malaycadır. Ülkenin gelir kaynaklarının başında doğal gaz ve petrol vardır. Ülke ekonomisi Sultan'ın ve Shell'in elindedir. Katar'dan sonra GSMH ölçütüne göre dünyanın en zengin ikinci ülkesi olarak kabul edilmektedir.

Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah dünyanın en zengin isimleri arasında yer alır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Brunei seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Brunei için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Malayca konuşulur.

💵 Para birimleri

Brunei Doları [1 BND = 23,18 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 333 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 190 milyon dolar ile %2,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 102.41 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 80.13 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (3.25 / 10)

Sabit Internet (2.82 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 14 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-5,6 düşüşle, 31 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %3,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.