Bulgaristan seyahat rehberi

harita yükleniyor..

BulgaristanBulgaristan

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Bulgaristan hakkında merak edilenler

Bulgaristan (İngilizce ismi: Bulgaria), Avrupa kıtasının Doğu Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 109 bin km²dir ve %35,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 7 milyondur.

📄 Bulgaristan seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Bulgaristan seyahatlerinde vize gerekmektedir.

🦠 Bulgaristan seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Bulgaristan'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Bulgaristan'da 100 bin kişide 144.1 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 162.6 vakaya göre %-11 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Bulgaristan gezisinden ne beklenmeli?

Bulgaristan gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Bulgaristan'ın başkenti Sofya olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Bulgaristan'da Bulgarca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Bulgaristan'da Bulgar Levası kullanılır.
1 Bulgar Levası 9,41 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Bulgaristan'ın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 73,9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,8 artışla 10720 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %3,3 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Bulgaristan'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 6 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Bulgaristan'da mobil internet & wifi ortalama 110.61 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet Bulgaristan genelinde 59.75 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 8.71 / 10)

Sabit Internet (2.8 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Bulgaristan'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🌤️ 17 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 21 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama17 °C 🌤️
Bahar ortalaması10 °C 🌤️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması1 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Bulgaristan'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Bulgaristan'a 12,6 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 4,8 milyar dolar ile %11 katkı sağlamıştır.

🏢 Bulgaristan'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Bulgaristan'da toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Bulgaristan COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Bulgaristan için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 6 ay önce.

Bulgaristan'a uluslararası seyahate izin verilir. Şu anda karantina veya sağlık testi gibi herhangi bir gereklilik bulunmamaktadır.

Daha fazla bilgi için 🔗Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Bulgaristan'daki COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler Bulgarca olarak 🔗https://coronavirus.bg/bg/merki/socialni adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri gerekli değildir, ancak halka açık alanlarda maske veya örtü kullanılması tavsiye edilir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Bulgaristan hakkında

Bulgaristan (Bulgarca: България, Bılgariya), resmî adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti (Bulgarca: Република България, Republika Bılgariya), Balkanlar'da yer alan ülke. Avrupa Birliği’ne tam üyedir. Batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110.994 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağlar yüzey şekillerini belirler. Rila Dağı üzerindeki Musala Zirvesi, Doğu Avrupa ve Balkanlar'ın en yüksek doruk noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan'ın alçak ve verimli bölgeleridir.

Günümüz Bulgaristan topraklarındaki en eski toplumlardan biri, MÖ 6.500 yılına uzanan Neolitik Karanovo kültürüdür. MÖ 6. ila 3. yüzyıllarda bölge Traklar, Persler, Keltler ve Antik Makedonlar arasında bir savaş alanıydı; MS 45 yılında Roma İmparatorluğu tarafından hakimiyet kurulması ile birlikte bölgede siyasi istikrar sağlandı. Roma devletinin dağılmasından sonra çeşitli kavimlerin istilaları yeniden başladı. 6. yüzyılda, bu topraklara Ön Slavlar yerleşti. Yarı göçer bir halk olan Ön Bulgarlar, 7. yüzyılın sonlarında Balkanları fethettiler ve MS 681'de Birinci Bulgar İmparatorluğu'nu kurdular. Kurulan devlet Balkanların çoğuna egemen oldu ve Kiril alfabesini geliştirerek Slav kültürlerini önemli ölçüde etkiledi. Birinci Bulgar İmparatorluğu, Bizans imparatoru II. Basil tarafından işgal edilip dağıldığı 11. yüzyılın başlarına kadar sürdü. 1185'teki başarılı bir Bulgar ayaklanması sonucunda İkinci Bulgar İmparatorluğu kuruldu ve II. İvan Asen (1218–1241) döneminde gücünün zirvesine ulaştı. Çok sayıda yıpratıcı savaş ve feodal çekişmeden sonra, imparatorluk 1396'da dağıldı ve yaklaşık beş yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kaldı.

93 Harbi, Üçüncü Bulgar Devleti ve günümüz Bulgaristan devletinin kurulmasına yol açtı. Bundan sonraki yıllarda komşuları ile yaşadığı sorunlar Bulgaristan'ın her iki dünya savaşında da Almanya ile yakınlaşmasına neden olmuştur. Bulgaristan, 1946'da Sovyetler Birliği liderliğindeki Doğu Bloku'nun bir parçası olarak tek partili bir sosyalist devlet hâline geldi. Aralık 1989'da iktidardaki Komünist Parti, 1989 Devrimleri sonucunda çok partili seçimlerin yapılmasına izin verdi ve bu da Bulgaristan'ın demokrasi ve piyasa ekonomisine geçişini sağlamış oldu. Bulgaristan, 1991 yılında demokratik bir anayasanın kabul edilmesinden itibaren yüksek derecede siyasi, idari ve ekonomik merkeziyetçiliğe sahip 28 ilden oluşan bir üniter parlamenter cumhuriyet olmuştur.

Bulgaristan, İnsani Gelişme Endeksi'nde 56. sırada yer alan üst orta gelirli bir ekonomiye sahip gelişmekte olan bir ülkedir. Piyasa ekonomisi, Avrupa İç Piyasası'nın bir parçasıdır ve büyük ölçüde hizmet sektörü ve bunun ardından sanayi - özellikle makine yapımı ve madencilik - ve tarıma dayanmaktadır. Yaygın yolsuzluk önemli bir sosyoekonomik sorundur; Bulgaristan, 2018'de Avrupa Birliği'nde en çok yolsuzluk yapılan ülke oldu. Ülke, ayrıca nüfusun 1990'dan bu yana her yıl azalması sorunu nedeniyle demografik bir krizle karşı karşıya; en çok 1988'de yaklaşık dokuz milyonu gören ülke nüfusu şu anda tahminen yedi milyondur. Bulgaristan, Avrupa Birliği, NATO ve Avrupa Konseyi üyesidir; aynı zamanda AGİT'in kurucu üyesidir ve üç kez Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yer almıştır.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.