vizesizgezi.com

Burkina Faso seyahat rehberi

Burkina FasoBurkina Faso

🚪 Kapıda vize

Hakkında

Burkina Faso Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 274 bin km²dir ve %22,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 23 milyondur. %31,9 şehirlerde, %68,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Burkina Faso, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana ve Fildişi Sahili oluşturmaktadır. Geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke 1960 yılında Yukarı Volta adı ile bağımsızlığa kavuşmuştur. Bağımsızlık sonrası dönemde siyasi belirsizlikler neticesinde darbeler yaşanmış, 4 Ağustos 1983 tarihinde Thomas Sankara önderliğinde devrim gerçekleştirilmiş, ülkenin ismi de devrim neticesinde Burkina Faso olarak değiştirilmiştir. Ülkenin başkenti Vagadugu'dur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Burkina Faso kapıda vize (maksimum 90 gün) uygulamakta.

🏷️ Etiketler

Burkina Faso için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fulah, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BCEAO [1 XOF = 0,051 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %4.816795886] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 942 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 143 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 179 milyon dolar ile %4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 43.55 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (1.53 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 29 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 31 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama29 °C 🔥
Bahar ortalaması31 °C 🔥
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 19 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,9 artışla, 850 dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %14,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.