vizesizgezi.com

Dominik Cumhuriyeti seyahat rehberi

Dominik CumhuriyetiDominik Cumhuriyeti

✔️ Vizesiz

Hakkında

Dominik Cumhuriyeti (İng: Dominican Republic), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 48 bin km²dir ve %45,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 11 milyondur. %83,8 şehirlerde, %16,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
Dominik Cumhuriyeti (İspanyolca República Dominicana, okunuşu 'Republika Dominikana'), Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko'nun batısında, Küba ve Jamaika'nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur.

Dominik Cumhuriyeti Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşimdir. Başkenti, Santo Domingo da Amerika'lardaki ilk sömürge başkentiydi. Bağımsızlığının büyük bir bölümünde ülkede siyasi buhran yaşanmış, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pek çok hükûmet tarafından idare edilmiştir. 1961'de diktatör Rafael Leonidas Trujillo Molina'nın ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçmiştir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Dominik Cumhuriyeti seyahatlerinde vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Dominik Cumhuriyeti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Dominik Pesosu [1 DOP = 0,53 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %16.42810106] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 4,4 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 7,6 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 7,6 milyar dolar ile %37,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 28.56 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 34.21 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.87 / 10)

Sabit Internet (1.18 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 102 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,8 artışla, 9,1 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.