vizesizgezi.com

Dominik Cumhuriyeti seyahat rehberi

Dominik CumhuriyetiDominik Cumhuriyeti

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Dominik Cumhuriyeti (İng: Dominican Republic), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 48 bin km²dir ve %44,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 11 milyondur. %83,2 şehirlerde, %16,8 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Dominik Cumhuriyeti seyahatlerinde vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Dominik Cumhuriyeti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Dominik Pesosu [1 DOP = 0,331 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %16.42810106] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 4,4 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 7,6 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 7,6 milyar dolar ile %37,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 21.4 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 19.07 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (1.26 / 10)

Sabit Internet (0.84 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 90 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %11,2 artışla, 8,1 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %8,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.