Dominika seyahat rehberi

harita yükleniyor..

DominikaDominika

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Dominika hakkında merak edilenler

Dominika (İngilizce ismi: Dominica), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 750 km²dir ve %63,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 72 bindir.

📄 Dominika seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Dominika seyahatlerinde (maksimum 21 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Dominika seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Dominika'ya varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde için karantina bilgisi yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Dominika gezisinden ne beklenmeli?

Dominika gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Dominika'nın başkenti Roseau olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Dominika'da İngilizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Dominika'da Doğu Karayip Doları kullanılır.
1 Doğu Karayip Doları 6,64 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

Malasef elimizde Dominika hakkında finansal veri yok.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Dominika genelinde 72.54 Mbps ile hızlı.

Sabit Internet (3.39 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Dominika'da yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması21 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Dominika'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Dominika'ya 322 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 111 milyon dolar ile %68,5 katkı sağlamıştır.

🏢 Dominika'da Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Dominika'da herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Dominika COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Dominika için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 8 saat önce.
Malasef Dominika için seyahat kısıtlamaları verisine sahip değiliz.

📃 Dominika hakkında

Dominika (İngilizce: Dominica), resmî adıyla Dominika Topluluğu, Karayipler'de bir ada ülkesidir. Başkenti Roseau adanın batı kıyısındadır. Coğrafi olarak Küçük Antiller'in güneyini oluşturan Rüzgârüstü Adaları'nda bulunur. Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinik bulunur. Dominika'nın yüzölçümü 750 km², en yüksek noktası 1447 m'lik Morne Diablotins'tir. 2011 verilerine göre adada 71.293 kişi yaşamaktadır.Adanın ilk yerleşimcileri 5. yüzyılda Güney Amerika'dan göçen Aravaklardır. Karayip halkı 15. yüzyıla kadar bölgedeki hakim güç oldu. Kolomb adayı 3 Kasım 1493'te keşfetti. Ardından Avrupalılar adayı sömürgeleştirdiler. Dominika 1690'lardan 1763'e dek Fransızların elindeydi. Fransızlar kahve plantasyonlarında çalıştırmak üzere Batı Afrika'dan köleler getirdiler. Büyük Britanya, Yedi Yıl Savaşı'nın ardından 1763'te adayı kontrolüne aldı. Bu dönemde İngilizce Dominika'nın resmi dili oldu. Ada 1978'de bağımsızlığını kazandı.

Dominika doğal güzelliklerinden dolayı "Karayipler'in Doğa Adası" olarak adlandırılır. Ada, Küçük Antiller'in en gencidir ve hâlen jeotermal-volkanik faaliyetlerle oluşumu sürmektedir. Bu nedenle dünyanın en büyük ikinci sıcak su kaynağı olan Boiling Gölü ülkenin güneyinde yer alır. Adada ayrıca birçok nadir bitki, hayvan ve kuş türüne ev sahipliği yapan dağlık yağmur ormanları bulunmaktadır. Adanın batı kıyıları kuraktır, iç kesimler ise yoğun yağış alır. Emperyal amazon olarak da bilinen sisserou papağanı sadece Dominka'da bulunur ve adanın millî kuşudur. Mor bir sisserou ülke bayrağında simgelenmiştir ve bu Dominika bayrağını mor renk içeren iki ülke bayrağından biri (diğeri Nikaragua) yapmaktadır. Ülke İngiliz Milletler Topluluğu, Birleşmiş Milletler, Amerikan Devletleri Örgütü ve Bağlantısızlar Hareketi üyesidir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.