vizesizgezi.com

Ekvator Ginesi seyahat rehberi

Ekvator GinesiEkvator Ginesi

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Ekvator Ginesi (İng: Equatorial Guinea), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 28 bin km²dir ve %87 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 1,7 milyondur. %74 şehirlerde, %26 ise kırsalda yaşamaktadır.
Ekvator Ginesi ya da resmî adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Afrika kıtasında Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bir ülke. Sahraaltı Afrikasında yer alan ülke, kıtanın en küçük ülkelerinden biridir. Ülke anakara ve adalar olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Ülkenin Mbini olarak adlandırılan anakarası kuzeyde Kamerun, güneyde ve doğuda Gabon ile komşu konumdayken, batıda Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Anakaranın güneybatısında Gabon açıklarında bulunan Annobón adası Ekvator çizgisinin 156 km güneyinde yer alırken, ülkenin başkenti Malabo'nun da bulunduğu Bioko adası anakaranın kuzeybatısında Kamerun açıklarında yer almaktadır. Kıyıya yakın bölgelerde bulunan Corisco, Elobey Grande ve Elobey Chico adaları da ülkeye aittir. Atlas Okyanusu üzerinde bulunan São Tomé ve Príncipe ile de ülkenin deniz sınırı mevcuttur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Ekvator Ginesi seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Ekvator Ginesi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BEAC [1 XAF = 0,051 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

Malasef elimizde Ekvator Ginesi hakkında turizm verisi yok.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 25 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması25 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 8,8 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-1,1 düşüşle, 5,2 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %4,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.