vizesizgezi.com

Fildişi Sahili seyahat rehberi

Fildişi SahiliFildişi Sahili

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Fildişi Sahili (İng: Ivory Coast), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 318 bin km²dir ve %8,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 27 milyondur. %52,2 şehirlerde, %47,8 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Fildişi Sahili seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 0.1 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Fildişi Sahili için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BCEAO [1 XOF = 0,031 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %1.3462523] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2,1 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 566 milyon dolar ile %4,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 17.95 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 38.33 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (1.06 / 10)

Sabit Internet (1.7 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise 🔥 28 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama28 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 66 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,5 artışla, 2,4 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %4,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.