vizesizgezi.com

Fildişi Sahili seyahat rehberi

Fildişi SahiliFildişi Sahili

🖥️ E-vize

Hakkında

Fildişi Sahili (İng: Ivory Coast), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 318 bin km²dir ve %8,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 28 milyondur. %52,7 şehirlerde, %47,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Fildişi Sahili ya da resmî adı ile Kotdivuar Cumhuriyeti (Fransızca: Côte d’Ivoire, Fransızca telaffuz: [kot diˈvwaʀ]), Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneyinde Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Yamoussoukro'dur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Fildişi Sahili seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Fildişi Sahili için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BCEAO [1 XOF = 0,051 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %1.3462523] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2,1 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 566 milyon dolar ile %4,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 37.65 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 68.85 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (1.2 / 10)

Sabit Internet (2.42 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 74 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,3 artışla, 2,6 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %5,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.