vizesizgezi.com

Filistin seyahat rehberi

FilistinFilistin

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Hakkında

Filistin (İng: Palestine), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 6 bin km²dir ve %1,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 4,9 milyondur. %77 şehirlerde, %23 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Filistin seyahatlerinde vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşün için karantina bilgisi yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Filistin için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Yeni İsrail Şekeli [1 ILS = 5,566 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.039311431] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 688 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 245 milyon dolar ile %9,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 53.07 Mbps ile hızlı.

Sabit Internet (2.35 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 19 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise 🌤️ 13 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🌤️ 12 °C ve ılık.
Yıllık ortalama19 °C ☀️
3 aylık ortalama13 °C 🌤️
Bahar ortalaması18 °C 🌤️
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması22 °C ☀️
Kış ortalaması12 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 21 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %7 artışla, 4,2 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %1,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.