vizesizgezi.com

Fransa seyahat rehberi

FransaFransa

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Fransa (İng: France), Avrupa kıtasının Batı Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 548 bin km²dir ve %31,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 68 milyondur. %81,5 şehirlerde, %18,5 ise kırsalda yaşamaktadır.
Fransa (Fransızca: France (dinle ) [fʁɑ̃s]) ya da resmî adıyla Fransa Cumhuriyeti veya Fransız Cumhuriyeti (Fransızca: République française [ʁepyblik fʁɑ̃sɛz], çev. 'Fransız Cumhuriyeti'), ana kara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.Kıta Fransa'sı, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen (Fransızca: L'Héxagone, okunuşu: "l'e-gza-gon") olarak adlandırırlar.

Fransa, yönetimde yarı başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır.

Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya Adası'ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır.

Fransa, 17. yüzyılın ikinci yarısından bu yana dünya genelinde uluslararası ilişkiler alanında önde gelen ülkelerden olmuştur. 18 ve 19. yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Bu dönemlerde Fransa'nın sınırları Batı Afrika'dan, Güneydoğu Asya'ya kadar uzanmış, etki ettiği bölgelerdeki toplumların kültür ve siyasetlerinde belirgin izler bırakmıştır.

Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurt içi hasılası ve 7. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Birleşmiş Milletler'in de kurucu üyelerinden; Frankofon, G8 Zirveleri, Latin Birliği ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimî üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Fransa seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Fransa için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %40.93077481] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 63 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 212 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 71 milyar dolar ile %8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 95.8 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 237.06 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (2.91 / 10)

Sabit Internet (8.18 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 18 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 18 °C ve ılık.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama18 °C 🌤️
Bahar ortalaması10 °C ❄️
Yaz ortalaması18 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması11 °C 🌤️
Kış ortalaması4 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 3,1 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,3 artışla, 45 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %5,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 6 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.