vizesizgezi.com

Gabon seyahat rehberi

GabonGabon

🖥️ E-vize

Hakkında

Gabon Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 258 bin km²dir ve %91,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 2,4 milyondur. %90,7 şehirlerde, %9,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Gabon ya da resmî adıyla Gabon Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Kamerun, kuzeybatıda Ekvator Ginesi ile güney ve doğuda ise Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin batı bölümünde sınırı ise Gine Körfezi'ni de içine alacak şekilde Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan ülkenin başkenti ise Libreville'dir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Gabon seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Gabon için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BEAC [1 XAF = 0,051 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.894433707] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 244 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2005 yılında 526 bin turist ağırladı. 2016 yılında turizm, ekonomiye 28,7 milyon dolar ile %0,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 40.95 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (1.44 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 18 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %14,7 artışla, 7,5 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %4,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.