Gine-Bissau seyahat rehberi

harita yükleniyor..

Gine-BissauGine-Bissau

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Gine-Bissau hakkında merak edilenler

Gine-Bissau (İngilizce ismi: Guinea-Bissau), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 28 bin km²dir ve %70,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 2 milyondur.

📄 Gine-Bissau seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Gine-Bissau seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Gine-Bissau seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Gine-Bissau'ya varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Gine-Bissau'da 100 bin kişide 1.9 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 0.8 vakaya göre %133 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Gine-Bissau gezisinden ne beklenmeli?

Gine-Bissau gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Gine-Bissau'nun başkenti Bissau olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Gine-Bissau'da Portekizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Gine-Bissau'da CFA Frangı BCEAO kullanılır.
1 CFA Frangı BCEAO 0,03 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Gine-Bissau'nun gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,6 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-5,1 düşüşle 780 dolardır. 2019 yılında tüketici enflasyonu %0,2 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Malasef Gine-Bissau hakkında elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu nasıl?

Gine-Bissau'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması29 °C 🔥
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Gine-Bissau'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Gine-Bissau'ya 52,4 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 20 milyon dolar ile %5,3 katkı sağlamıştır.

🏢 Gine-Bissau'da Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Gine-Bissau'da herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Gine-Bissau COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Gine-Bissau için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 9 ay önce.

Gine-Bissau'ya uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Diğer kısıtlamalar

Gine Bissau'dan ayrıldıktan sonra yolcuların son 72 saat içinde başka bir COVID-19 testi yaptırmaları gerekmektedir. Testler yalnızca başkent Bissau'da 25.000 CFA (yaklaşık 38 EUR) maliyetle yapılabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Son 48 saat içinde alınan negatif PCR testinin kanıtı varışta sunulmalıdır.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

Varıştan önce çevrimiçi bir "sağlık gözetim formu" doldurulmalıdır. Ek olarak, yolcuların havalimanına vardıklarında iletişim bilgilerini ve seyahat geçmişleriyle ilgili bilgileri vermeleri istenebilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Tüm iç mekan toplantılarını maksimum %50 kapasite ile sınırlayan ülke çapında bir alarm durumu mevcuttur. Ziyaret ettiğiniz bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlik geçerli olabilir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz. Gine-Bissau'daki COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler 🔗https://www.accovid-gw.org/ adresinde yalnızca Portekizce olarak bulunabilir.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar yalnızca paket servis veya teslimat hizmetleri için açılabilir. Tesis bünyesinde yemek yemeye izin verilmemektedir.

Barlar

Barlar yalnızca paket servis veya teslimat hizmetleri için açılabilir. Tesis bünyesinde yemek yemeye izin verilmemektedir.

Gece kulüpleri

Bulaşma oranını sınırlamak için gece kulüpleri kapalı kalır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleri ile azaltılmış saatlerde açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Gine-Bissau hakkında

Gine-Bissau ya da resmî adı ile Gine-Bissau Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde bulunan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Senegal ve Gine oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau'dur.

📹 Gine-Bissau seyahat videoları

  • ''Journey To Dreams'' Episode 6 (Guinea Bissau)

    ''Journey To Dreams'' Episode 6 (Guinea Bissau)

    Hasan Soylemez Şubat 2018

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.

Gine-Bissau bayrağı Gine-Bissau