vizesizgezi.com

Guam seyahat rehberi

GuamGuam

❓ Vize verisi yok

Hakkında

Guam Avustralya kıtasının Mikronezya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 540 km²dir ve %51,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 172 bindir. %95,1 şehirlerde, %4,9 ise kırsalda yaşamaktadır.
Guam (İngilizce: Guam, telaffuz: /ˈgwɑːm/ ; Çamorroca: Guåhån) ya da resmî adıyla Guam Toprağı (İngilizce: Territory of Guam), Büyük Okyanus'taki Mariana Takımadaları'nın en büyük ve en güneydeki adası. Hawaii'nin 5.000 km batısında yer alır. A.B.D.'ye bağlı özerk toprak statüsündedir. Guam'ın başkenti Hagåtña'dır ve en kalabalık yerleşim yeri Dededo'dur. Guam'da doğan insanlar Amerikan vatandaşıdır, ancak Guam'da ikâmet ederken Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde oy kullanamazlar ve Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'ndeki Guam delegelerinin oy hakkı yoktur. Yerli Guamlılar, tarihsel olarak Chamorro olarak bilinen ve Endonezya, Filipinler, Tayvan, Mikronezya ve Polinezya'nın Avustralya halklarıyla akraba olan Chamoru'dur. 2021 itibarıyla Guam'ın nüfusu 168.801'dir. Chamorus en büyük etnik gruptur, ancak çok etnik gruptan oluşan adada bir azınlıktır. Bölge 210 mil kare (540 km 2 ; 130.000 akre) kapsar ve mil kare başına 775 nüfus yoğunluğuna (299/km 2) sahiptir.

Chamoru halkı adaya yaklaşık 3500 yıl önce yerleşmiştir. Portekizli kâşif Ferdinand Macellan, İspanya'nın hizmetindeyken, 6 Mart 1521'de adayı ziyaret eden ilk Avrupalı ​​oldu. Guam, 1668'de İspanya tarafından sömürgeleştirildi. 16. ve 18. yüzyıllar arasında Guam, İspanyol Manila Kalyonları için önemli bir mola yeriydi. İspanya-Amerika Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri 21 Haziran 1898'de Guam'ı ele geçirdi . 10 Aralık 1898'de imzalanan Paris Antlaşması uyarınca İspanya, Guam'ı 11 Nisan 1899'dan itibaren geçerli olmak üzere A.B.D.'ye devretti.

İkinci Dünya Savaşı'ndan önce Guam, Mikronezya'daki Wake Adası, Polinezya'daki Amerikan Samoası ve Hawaii, Filipinler ile birlikte Pasifik Okyanusu'ndaki beş Amerikan yargı bölgesinden biriydi. 8 Aralık 1941 tarihinde, Pearl Harbor saldırısından saatler sonra Guam, Japonlar tarafından işgal edildi. Amerikan kuvvetleri, Kurtuluş Günü olarak anılan 21 Temmuz 1944'te adayı geri aldı. 1960'lardan bu yana, Guam'ın ekonomisi öncelikle turizm ve Guam'ın önemli bir stratejik varlık olduğu ABD ordusu tarafından destekleniyor.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Malasef Türk vatandaşları için Guam vizesi bilgisine sahip değiliz. İlgili ülkenin resmî kaynaklarına göz atın.

🏷️ Etiketler

Guam için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Chamorro, İngilizce, İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

ABD Doları [1 USD = 31,153 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,7 milyon turist ağırladı.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 28 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama28 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması27 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.