vizesizgezi.com

Guernsey seyahat rehberi

GuernseyGuernsey

❓ Vize verisi yok

Hakkında

Guernsey Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır.
Guernsey, resmi adı Bailiwick of Guernsey (Guernsey Muhafızlığı) (İngilizce telaffuz: [ˈɡɜrnzi] GURN-zee; Fransızca: Bailliage de Guernesey, Fransızca telaffuz: [bajaʒ də ɡɛʁnəzɛ]) Manş Denizi'nde Birleşik Krallık'a bağlı ada. Manş Adaları'ndan biridir, Normandiya'ya yakındır. Birleşik Krallık monarkının malı sayılmakla birlikte (kraliyete bağlılık, İngilizce: crown dependency) içişlerinde bağımsızdır. AB'ye üye değildir.Yüzölçümü: 78 km²

Başkenti: St. Peter Port

Para Birimi: Guernsey Poundu

Dili: İngilizce ve Fransızca (Normanca)

Nüfusu: 64.587 kişi (2002 tahmini)

Ortalama Ömür: 79,9 yıl (2002 tahmini)

Kişi Başına Düşen Millî Gelir: 66.000 $ (2011 tahmini)Muhafızlığı hem Guernsey'in on ilçeleri hem Herm, Jethou, Burhou, Lihou adalarıyla onların adacıkları. "Guernsey Muhafızlığı" da iki yakın kraliyete bağlı adaları, Alderney'le Sark'ın (Brecqhou ada dahil) bazı hususlarını hükmediyor.

Savunması Birleşik Krallık'ın sorumlu olduğuna rağmen Guernsey Muhafızlığı Birleşik Krallık'a bağlı değildir. Birleşik Krallık ve İrlanda ile pasaportsuz seyahat alanındadır ama AB'ye üye değildir.

Guernsey Muhafızlığı (ile Jersey Muhafızlığı) Manş Adaları'nı oluşturuyor.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Malasef Türk vatandaşları için Guernsey vizesi bilgisine sahip değiliz. İlgili ülkenin resmî kaynaklarına göz atın.

🏷️ Etiketler

Guernsey için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

İngiliz Sterlini [1 GBP = 39,486 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

Malasef elimizde Guernsey hakkında turizm verisi yok.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🌤️ 16 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 16 °C ve ılık.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama16 °C 🌤️
Bahar ortalaması10 °C ❄️
Yaz ortalaması16 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması6 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.