vizesizgezi.com

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi seyahat rehberi

Güney Kıbrıs Rum YönetimiGüney Kıbrıs Rum Yönetimi

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (İng: Southern Cyprus), Avrupa kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 9,2 bin km²dir ve %18,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 1,2 milyondur. %66,9 şehirlerde, %33,1 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 436.9 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Yunanca, Ermenice, Türkçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 20,382 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %22.9394868] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 504 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 4,1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,2 milyar dolar ile %18,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 73.24 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 38.02 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (4.32 / 10)

Sabit Internet (1.68 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 19 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise 🌤️ 13 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🌤️ 11 °C ve ılık.
Yıllık ortalama19 °C ☀️
3 aylık ortalama13 °C 🌤️
Bahar ortalaması17 °C 🌤️
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması21 °C ☀️
Kış ortalaması11 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 26 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4 artışla, 28 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %2,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.