vizesizgezi.com

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi seyahat rehberi

Güney Kıbrıs Rum YönetimiGüney Kıbrıs Rum Yönetimi

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (İng: Southern Cyprus), Avrupa kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 9,2 bin km²dir ve %18,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 1,3 milyondur. %66,9 şehirlerde, %33,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Kıbrıs Cumhuriyeti (Yunanca: Κυπριακή Δημοκρατία, Kipriaki Dimokratia), Doğu Akdeniz'de yer alan Kıbrıs'ta, fiilî olarak adanın güneyini, hukukî olarak adanın tamamını yöneten devlettir.Britanya kolonisi iken 1960'ta Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı ve 1961 yılında İngiliz Milletler Topluluğu'na katıldı. Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan'ın garantörlüğü altında Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ortaklığında kurulmuştur. 1974'te Yunanistan'daki askerî cunta desteği ile Kıbrıs'ta enosis amaçlı demonimçi Rumların darbe yapması sonucunda Türkiye, Kıbrıs'a harekât düzenledi. Bunlarla birlikte adanın kuzeyinde Kıbrıs Türkleri'nin yönetiminde politik bir düzenin oluşmasına neden oldu. Bu siyâsî olaylarla Kıbrıs Sorunu ortaya çıktı. 1983 yılında Türkiye'nin de facto yönetim olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımasının ardından Türkiye'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Kıbrıs Cumhuriyeti, gelişmiş bir ülke olarak 1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği üyesi oldu. 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren de Euro kullanmaya başladı.Kıbrıs'ın kuzeyinde yaklaşık 30.000'e yakın Türk Silahlı Kuvvetleri askeri, Ağrotur ve Dikelya üslerinde 3.500 civarında Birleşik Krallık askeri ve Yeşil Hat bölgesinde 928 kişilik Birleşmiş Milletler Barış Gücü personeli bulunmakta, adanın kuzeydeki üçte birlik bölümünde Kıbrıslı Türkler ve çoğunlukla Türkiye göçmenleri, geri kalan üçte ikisinde ise genel olarak Kıbrıslı Rumlar yaşamaktadır.Kıbrıs Cumhuriyeti 2016 itibarıyla yıllık 3,2 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir.Kıbrıs Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletlere üye devlet olarak uluslararası alanda tanınmış bir ülkedir. Kıbrıs adası civarındaki sular hukuken kendi egemenliği altında olmak üzere, adanın %3'lük kısmı bağımsızlık anlaşmasına göre Birleşik Krallık'ın askerî üssü olarak yönetimi altındadır. Ada de facto olarak dört ayrı parçaya bölünmektedir:

Adanın güneyi etkin olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kontrolü altında;

Adanın kuzeyi Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi'ne göre, Türkiye'nin işgali altındadır. Bağımsızlığını tek taraflı ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin sadece Türkiye ile diplomatik ilişkisi bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler kontrolündeki Yeşil Hat, adayı iki bölgeye ayırır; ve

İki Birleşik Krallık askerî üssü (Ağrotur ve Dikelya).

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Yunanca, Ermenice, Türkçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %22.9394868] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 504 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 4,1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,2 milyar dolar ile %18,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 65.58 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 88.08 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.08 / 10)

Sabit Internet (3.1 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 19 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 17 °C ve ılık.
Yıllık ortalama19 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması17 °C 🌤️
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması21 °C ☀️
Kış ortalaması11 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 29 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5,1 artışla, 32 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.