vizesizgezi.com

Guyana seyahat rehberi

GuyanaGuyana

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Guyana Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 197 bin km²dir ve %93,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 809 bindir. %27 şehirlerde, %73 ise kırsalda yaşamaktadır.
Guyana veya resmî adıyla Guyana Kooperatif Cumhuriyeti (İngilizce: Co-operative Republic of Guyana), Karayipler'de yer alan bir ülkedir. Kıtanın kuzeyinde yer alan ülkenin batısında Venezuela, doğusunda Surinam, güneyinde Brezilya yer alırken; kuzey taraflarının Karayip Denizi'ne kıyısı vardır. Ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda da başkenti Georgetown'dur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Guyana seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Guyana için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Guyana Doları [1 GYD = 0,149 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 315 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 28 milyon dolar ile %1,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 30.09 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 79.75 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (0.96 / 10)

Sabit Internet (2.81 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 12 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %52,8 artışla, 15 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %6,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.