Haiti seyahat rehberi

harita yükleniyor..

HaitiHaiti

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Haiti hakkında merak edilenler

Haiti (İngilizce ismi: Haiti), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 28 bin km²dir ve %12,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 12 milyondur.

📄 Haiti seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Haiti seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Haiti seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Haiti'ye varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde için karantina bilgisi yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Haiti gezisinden ne beklenmeli?

Haiti gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Haiti'de Fransızca, Haiti Dili konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Haiti'de Haiti Gurdu, ABD Doları kullanılır.
1 Haiti Gurdu 0,15 TL'dir.1 ABD Doları 17,95 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Haiti'nin gayrisafi milli hasılası (GSMH) 16,4 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-3,1 düşüşle 1420 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %16,8 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Haiti'de kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 429 bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Haiti'de mobil internet & wifi ortalama 12.76 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Haiti genelinde 15.07 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 1.01 / 10)

Sabit Internet (0.71 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Haiti'de yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C 🔥
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Haiti'ye yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Haiti'ye 938 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 620 milyon dolar ile %34,9 katkı sağlamıştır.

🏢 Haiti'de Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Haiti'de herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Haiti COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Haiti için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 11 saat önce.
Malasef Haiti için seyahat kısıtlamaları verisine sahip değiliz.

📃 Haiti hakkında

Haiti ya da resmî adıyla Haiti Cumhuriyeti, Amerika'da Karayip Denizi'nde bir ada ülkesidir. Küba'nın doğusunda yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşır ve adanın batı kısımdadır. Yüzölçümü 27.750 km² olan ülkenin nüfusu 10 milyon (2009), başkenti Port-au-Prince'tir.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Haiti, Kuzey ve Güney Amerika'da, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra bağımsızlığını ilân eden ikinci ülkedir. Buna karşılık, bugün Batı Yarımkürenin en fakir ülkesidir ve yönetiminde bir anarşi durumu hâlen devam etmektedir.

📹 Haiti seyahat videoları

  • Haiti Sahillerinde 1 Gün Geçirmek!

    Haiti Sahillerinde 1 Gün Geçirmek!

    Amerikada Hayat Aralık 2017

  • HAİTİ de bir gün..!

    HAİTİ de bir gün..!

    OLCAY KELLECİ Şubat 2017

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.