vizesizgezi.com

Hırvatistan seyahat rehberi

HırvatistanHırvatistan

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Hırvatistan (İng: Croatia), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 56 bin km²dir ve %34,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 3,9 milyondur. %57,9 şehirlerde, %42,1 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Hırvatistan seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 51.4 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Hırvatistan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Hırvatça konuşulur.

💵 Para birimleri

Hırvatistan Kunası [1 HRK = 2,673 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %35.46926081] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 5,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 60 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 12 milyar dolar ile %38,6 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 74.37 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 45.53 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (4.39 / 10)

Sabit Internet (2.02 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 6 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 2 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama6 °C ❄️
Bahar ortalaması11 °C 🌤️
Yaz ortalaması20 °C ☀️
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 69 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %15,5 artışla, 18 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %2,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.