vizesizgezi.com

İran seyahat rehberi

İranİran

✔️ Vizesiz❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

İran (İng: Iran), Asya kıtasının Güney asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,6 milyon km²dir ve %6,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 88 milyondur. %76,3 şehirlerde, %23,7 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının İran seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 0.4 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

İran için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Farsça konuşulur.

💵 Para birimleri

İran Riyali [1 IRR = 0 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %9.124811739] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 76 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 9,1 milyon turist ağırladı. 2017 yılında turizm, ekonomiye 4,6 milyar dolar ile %2,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 39.32 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 11.66 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (2.32 / 10)

Sabit Internet (0.52 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 17 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ❄️ 8 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 6 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama17 °C 🌤️
3 aylık ortalama8 °C ❄️
Bahar ortalaması17 °C 🌤️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması18 °C ☀️
Kış ortalaması6 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 310 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-3,2 düşüşle, 3,5 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %43,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 4 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.