İran seyahat rehberi

harita yükleniyor..

İranİran

✔️ Vizesiz❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

İran hakkında merak edilenler

İran (İngilizce ismi: Iran), Asya kıtasının Güney asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2 milyon km²dir ve %6,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 85 milyondur.

📄 İran seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için İran seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 İran seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

İran'a varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre İran'da 100 bin kişide 75 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 95.4 vakaya göre %-21 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ İran gezisinden ne beklenmeli?

İran gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

İran'ın başkenti Tahran olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

İran'da Farsça konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

İran'da İran Riyali kullanılır.
1 İran Riyali 0 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2020 yılı verilerine göre İran'ın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 282,9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-3,3 düşüşle 3370 dolardır. 2020 yılında tüketici enflasyonu %30,6 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

İran'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 73 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

İran'da mobil internet & wifi ortalama 27.17 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet İran genelinde 10.23 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 2.14 / 10)

Sabit Internet (0.48 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

İran'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 17 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama17 °C 🌤️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması17 °C 🌤️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması18 °C ☀️
Kış ortalaması6 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 İran'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında İran'a 9,1 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2017 yılında ülke ekonomisine 4,6 milyar dolar ile %2,3 katkı sağlamıştır.

🏢 İran'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin İran'da toplam 4 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 İran COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada İran için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 4 gün önce.

Aşılı yolcular için İran'a uluslararası seyahate izin verilir. Vatandaşlar için muafiyetler var. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Diğer kısıtlamalar

Varışta yolcuların yerel makamlara iletişim bilgilerini ve adreslerini vermeleri gerekebilir.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Aşılanmamış İran vatandaşları için muafiyetler mevcuttur. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/iran/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Son 72 saat içinde alınan negatif PCR testinin kanıtı kalkışta sunulmalıdır. İran vatandaşları geçerli bir giriş belgesi olmadan girebilir, ancak ilgili tüm tıbbi ve konaklama masraflarını üstlenerek belirlenmiş bir tesiste 14 gün karantinaya almaları gerekecektir.

Varışta test yaptırılır

Tüm yolcular varışta seçici COVID-19 testine tabidir. Testi pozitif çıkanların 14 gün karantinaya almaları ve ilgili tüm masrafları karşılamaları gerekecek.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat yönergeler mevcut olabilir. Seyahatiniz boyunca yerel yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskesi takılması zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açıktır.

Barlar

İran'da barların çalışmasına izin verilmediğini lütfen unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Gece kulüpleri

İran'da barların çalışmasına izin verilmediğini lütfen unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Bazı bölgelerde zorunlu olmayan işletmeler kapalı olabilir.

👇 tümünü göster

📃 İran hakkında

İran (Farsça: ایران ) veya resmî adıyla İran İslam Cumhuriyeti (Farsça: جمهوری اسلامی ایران / Cumhuri-ye İslâmi-ye İran), Güneybatı Asya'da yer alan bir ülkedir. Güneyde Pers Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsça'dır. Anayasasının 12. maddesine göre ülkenin resmî dini İslam, resmî mezhebi ise İsnâaşeriyye Şiiliği'dir.İran, MÖ 4000'lere dayanan tarihiyle ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmıştır. Tarih boyunca İran, Avrasya'daki merkezî ve önemli konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuş, birçok devletin ve uygarlığın dikkatini cezbetmiştir. Medler, Ahamenişler, Büyük İskender yönetimindeki Makedonyalılar, Sasani İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Sâmânîler, Gazneliler, Büyük Selçuklular, Harezmşahlar, Moğollar, Timurlular ve Safeviler olmak üzere birçok devleti topraklarında barındırmış ve zengin bir tarihi kültüre sahip olmuştur. İran, günümüzde de bir bölgesel güçtür.2019 yılı verilerine göre yaklaşık 83 milyon nüfusu bulunan İran, dünya sıralamasında 17. sıradadır. Etnik olarak nüfusunun yarısından fazlasını Farslar oluştururken; azınlık olarak Azeriler ve Kürtler ve onlardan çok az sayıda olarak da Beluçlar, Türkmenler ve Araplar bulunmaktadır.İran BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üyesidir. İran siyasal sistemi, 1979'da kabul edilen anayasaya göre oluşturulan birkaç karmaşık yönetim yapısına göre işlemektedir. En yüksek devlet makamı, şimdiki Ayetullah Ali Hamaney'in üstlendiği İran dinî liderliğidir (Velayet-i Fakih).

İran, uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğalgaz kaynakları sonucu önemli bir konuma sahiptir.

📹 İran seyahat videoları

 • İRAN'nın EFSANE sokak yemeklerini deniyorum - 1 Kilo Safran 1000 Dolar

  İRAN'nın EFSANE sokak yemeklerini deniyorum - 1 Kilo Safran 1000 Dolar

  Emre Durmuş Ocak 2020

 • İRAN 'ı daha önce hiç böyle görmediniz! - İran'da günlük yaşam

  İRAN 'ı daha önce hiç böyle görmediniz! - İran'da günlük yaşam

  Emre Durmuş Ocak 2020

 • İRAN'A GELDİM! 1 Dolar 128.000 Riyal olmuş - İran'da sokaklar, yaşam ve olaylar nasıl?

  İRAN'A GELDİM! 1 Dolar 128.000 Riyal olmuş - İran'da sokaklar, yaşam ve olaylar nasıl?

  Emre Durmuş Aralık 2019

 • İRAN'da VİP tren yolcuğu yaptım! (5 dolar) - NELER OLDU?

  İRAN'da VİP tren yolcuğu yaptım! (5 dolar) - NELER OLDU?

  Emre Durmuş Ocak 2020

 • İran Gezim - İran Hakkında Bildiklerinizi Unutun

  İran Gezim - İran Hakkında Bildiklerinizi Unutun

  Rotasız Seyyah Mayıs 2020

 • Bakın İRAN Ekonomik Krizinde Hayat Nasıl? 1 Dolar ALTIN Fiyatları

  Bakın İRAN Ekonomik Krizinde Hayat Nasıl? 1 Dolar ALTIN Fiyatları

  Emre Durmuş Ocak 2020

 • Kaşkay Türklerinin Obalarına Gittim - İRAN

  Kaşkay Türklerinin Obalarına Gittim - İRAN

  Rotasız Seyyah Nisan 2020

 • DOĞU AZERBAYCAN Tebriz’de İlk günüm! TÜRK Şehri

  DOĞU AZERBAYCAN Tebriz’de İlk günüm! TÜRK Şehri

  Berkoo Eylül 2021

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.