vizesizgezi.com

İran seyahat rehberi

İranİran

✔️ Vizesiz

Hakkında

İran (İng: Iran), Asya kıtasının Güney asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,6 milyon km²dir ve %6,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 89 milyondur. %77,3 şehirlerde, %22,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
İran (Farsça: ایران ) veya resmî adıyla İran İslam Cumhuriyeti (Farsça: جمهوری اسلامی ایران / Cumhuri-ye İslâmi-ye İran), Güneybatı Asya'da yer alan bir ülkedir. Güneyde Basra Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsçadır. Anayasasının 12. maddesine göre ülkenin resmî dini İslam, resmî mezhebi ise İsnâaşeriyye Şiiliği'dir.İran, MÖ 4000'lere dayanan tarihiyle ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Tarih boyunca İran, Avrasya'daki merkezî ve önemli konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuş, dolayısıyla da birçok devletin ve uygarlığın dikkatini cezbetmiştir. Medler, Ahamenişler, Büyük İskender yönetimindeki Makedonyalılar, Sasani İmparatorluğu, Emevîler, Abbâsîler, Sâmânîler, Gazneliler, Selçuklular, Harezmşahlar, Moğollar, Timurlular ve Safevîler gibi birçok devleti topraklarında barındırmış, zengin bir tarihi kültüre sahip olmuştur. İran, günümüzde de bir bölgesel güçtür ve uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğalgaz kaynakları sonucu önemli bir konuma sahiptir.

2022 verilerine göre yaklaşık 86 milyon nüfusu bulunan İran, dünya sıralamasında 17. sıradadır. Etnik olarak nüfusunun yarısından fazlasını Farslar oluştururken, azınlık olarak Azeriler ve Kürtler ve onlardan çok az sayıda olarak Beluçlar, Türkmenler ve Araplar bulunmaktadır.İran; BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üyesidir. İran siyasal sistemi, 1979'da kabul edilen anayasaya göre oluşturulan birkaç karmaşık yönetim yapısına göre işlemektedir. En yüksek devlet makamı, günümüzde Ayetullah Ali Hamaney'in üstlendiği İran dinî liderliğidir (Velayet-i Fakih).

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının İran seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

İran için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Farsça konuşulur.

💵 Para birimleri

İran Riyali [1 IRR = 0,001 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %9.124811739] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 76 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 9,1 milyon turist ağırladı. 2017 yılında turizm, ekonomiye 4,6 milyar dolar ile %2,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 36.97 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 14.77 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (1.1 / 10)

Sabit Internet (0.52 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 17 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama17 °C 🌤️
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması17 °C 🌤️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması18 °C ☀️
Kış ortalaması6 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 417 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,7 artışla, 4,7 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %44,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 4 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.