vizesizgezi.com

Jamaika seyahat rehberi

JamaikaJamaika

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Jamaika (İng: Jamaica), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 11 bin km²dir ve %55,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 2,8 milyondur. %57 şehirlerde, %43 ise kırsalda yaşamaktadır.
Jamaika, Amerika kıtasında, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller'de yer alan bir Karayip ada ülkesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Jamaika seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Jamaika için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Jamaika Doları [1 JMD = 0,2 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2014: %13.7809217] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 4,2 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 3,1 milyar dolar ile %53,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 31.12 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 77.27 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (0.99 / 10)

Sabit Internet (2.72 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması25 °C ☀️
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C 🔥
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 16 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,9 artışla, 5,8 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %10,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.