vizesizgezi.com

Kongo Cumhuriyeti seyahat rehberi

Kongo CumhuriyetiKongo Cumhuriyeti

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Kongo Cumhuriyeti (İng: Republic of the Congo), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 342 bin km²dir ve %64,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 6 milyondur. %68,7 şehirlerde, %31,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Kongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Kongo-Brazzaville olarak da adlandırılan ve 1969 ile 1991 yılları arasında Kongo Halk Cumhuriyeti olarak varlığını sürdüren ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo DC, Angola'ya bağlı olan ancak anakara ile fiziki bağlantısı bulunmayan Cabinda bölgesi, Gabon ve Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Brazzaville'dir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kongo Cumhuriyeti seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Kongo Cumhuriyeti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca, Lingala konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BEAC [1 XAF = 0,051 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.967710957] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 505 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 158 bin turist ağırladı. 2016 yılında turizm, ekonomiye 42,9 milyon dolar ile %0,9 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 42.36 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (1.49 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ☀️ 25 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C ☀️
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 14 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4,4 düşüşle, 2,3 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.