vizesizgezi.com

Kongo Cumhuriyeti seyahat rehberi

Kongo CumhuriyetiKongo Cumhuriyeti

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Kongo Cumhuriyeti (İng: Republic of the Congo), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 342 bin km²dir ve %64,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 5,8 milyondur. %68,3 şehirlerde, %31,7 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kongo Cumhuriyeti seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Kongo Cumhuriyeti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca, Lingala konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BEAC [1 XAF = 0,031 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.967710957] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 505 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 158 bin turist ağırladı. 2016 yılında turizm, ekonomiye 42,9 milyon dolar ile %0,9 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 36.89 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (1.63 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 11 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,1 artışla, 2 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %1,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.