vizesizgezi.com

Kongo Demokratik Cumhuriyeti seyahat rehberi

Kongo Demokratik CumhuriyetiKongo Demokratik Cumhuriyeti

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (İng: Democratic Republic of the Congo), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2,3 milyon km²dir ve %55,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 96 milyondur. %46,2 şehirlerde, %53,8 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kongo Demokratik Cumhuriyeti seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 0.9 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Kongo Demokratik Cumhuriyeti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca, Kongo, Lingala, Luba-Katanga, Svahili konuşulur.

💵 Para birimleri

Kongo Frangı [1 CDF = 0,009 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %1.449912973] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2016 yılında 351 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 60,5 milyon dolar ile %0,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 17.89 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 9.65 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (1.06 / 10)

Sabit Internet (0.43 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması25 °C ☀️
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 53 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-3,2 düşüşle, 550 dolardır. 2016 yılında tüketici enflasyonu %2,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.