vizesizgezi.com

Kosova seyahat rehberi

KosovaKosova

✔️ Vizesiz

Hakkında

Kosova (İng: Kosovo), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 1,8 milyondur.
Kosova (Arnavutça: Kosovë, Sırpça: Косово) veya resmî adıyla Kosova Cumhuriyeti (Arnavutça: Republika e Kosovës, Sırpça: Република Косово / Republika Kosovo), Balkanlar'da bulunan ve dünyada sınırlı tanınırlığa sahip denize kıyısı olmayan bir ülke. Kuzeyde ve doğuda Sırbistan, güneyde Kuzey Makedonya ve Arnavutluk, batıda ise Karadağ ile komşudur. 1999'da Birleşmiş Milletler kontrolü altına alınan Kosova, 2008'de Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Mart 2020 itibarıyla 97 ülke tarafından tanınmaktadır. Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan Sırbistan, bölgeyi kendisine bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi olarak kabul etmektedir.

Kosova'da bağımsızlık ilanının ardından, denetim, Birleşmiş Milletler'den Avrupa Birliği'ne geçti. Kosova'daki Avrupa Birliği temsilciliği, bundan sonra Uluslararası Sivil Temsilcilik adı altında hizmet vereceğini açıkladı. Böylece Birleşmiş Milletler'in de 1999 yılından bu yana Kosova'da üstlendiği yönetim sona ermiş oldu. Kosova'da Avrupa Birliği ülkelerinden 1900 polis ve yargı mensubu görev yapacak. Kosova bu şekilde bağımsızlığını tanıyan ülkeler tarafından Avrupa'nın 50. ülkesi olarak sınıflandırılmıştır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kosova seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Kosova için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arnavutça, Sırpça konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

Malasef elimizde Kosova hakkında turizm verisi yok.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 40.89 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 71.72 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (1.31 / 10)

Sabit Internet (2.52 / 10)

☀️ Hava durumu

Malasef hava durumu hakkında elimizde veri yok.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 10 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %6 artışla, 5,7 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %11,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.