vizesizgezi.com

Kuveyt seyahat rehberi

KuveytKuveyt

🖥️ E-vize

Hakkında

Kuveyt (İng: Kuwait), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 18 bin km²dir ve %0,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 4,3 milyondur. %100 şehirlerde, %0 ise kırsalda yaşamaktadır.
Kuveyt ya da resmî adıyla Kuveyt Devleti (Arapça: دولة الكويت, Devletü'l-Kuveyt), Arap Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülkedir. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin ismi, Arapçada "su kenarındaki kale" anlamına gelen akwat kelimesinden gelmektedir. Yüzölçümü 17.818 km² olan ülkenin nüfusu 2020 tahminiyle yaklaşık 2,9 milyondur.Bölgeye ilk yerleşimler MÖ 4. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından yapıldı. MÖ 123 yılında Partların yönetimine girdi. 123'te ise Sasani İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve Hacer olarak anılmaya başlandı. 18. yüzyıl başlarında bölgeye Arap kabilelerin yerleşmesiyle Kuveyt Şeyhliği kurularak günümüzdeki Kuveyt'in temelleri atıldı. 19. yüzyılda, Arap Yarımadası'ndaki yerleşim yerleriyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren Kuveyt, 1899'da Britanya İmparatorluğu'yla yaptığı anlaşmayla, Britanyalıların güvencesi ve denetimi altında yarı bağımsızlık kazanıldı. 1930'ların sonlarına doğru ülkedeki zengin petrol yatakları keşfedilmeye başlandı.

1961'de Birleşik Krallık'tan ayrılarak tam bağımsızlık kazandı. Bu tarihten sonra ülkedeki petrol üretimi büyük bir artış gösterdi. 1990'da, sınır komşusu Irak tarafından işgal edildi. 7 ay süren işgal, ABD'nin başı çektiği koalisyon güçlerinin müdahalesiyle sonlandı. Irak güçleri Kuveyt'ten çekilirken, 773 kadar petrol kuyusunu yakarak büyük bir çevre felaketine sebep olurken, ülke ekonomisine de darbe indirmiş oldu. Savaşın ardından harap olan ülkede yeniden yapılanmaya gidildi.Parlamenter monarşi ile yönetilen Kuveyt'in başkenti, ülkeyle aynı adı taşıyan Kuveyt'tir. Petrol rezervleri bakımından dünyada beşinci konumda bulunan ülkede ihracatın %95'ini oluşturan petrol, ülke gelirlerinin ise yaklaşık olarak %80'ini oluşturmaktadır. Gayrı safi yurt içi hasılaya göre dünyanın en zengin yedinci ülkesi olan Kuveyt, en yüksek İnsani Gelişme Endeksi'ne sahip 31. ülkedir. Kuveyt, Dünya Bankası tarafından yapılan sınıflandırmaya göre yüksek gelirli ülkelerden birisi konumundadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kuveyt seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Kuveyt için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Kuveyt Dinarı [1 KWD = 101,241 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %22.27802724] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,4 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 8,6 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,2 milyar dolar ile %1,6 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 228.64 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 170.83 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (7.3 / 10)

Sabit Internet (6.01 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🔥 30 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama30 °C 🔥
Bahar ortalaması25 °C ☀️
Yaz ortalaması35 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması14 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 173 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-2,4 düşüşle, 41 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.