Lesotho seyahat rehberi

harita yükleniyor..

LesothoLesotho

🖥️ E-vize❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Lesotho hakkında merak edilenler

Lesotho (İngilizce ismi: Lesotho), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 30 bin km²dir ve %1,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 2 milyondur.

📄 Lesotho seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Lesotho seyahat öncesinde (maksimum 14 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Lesotho seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Lesotho'ya varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde için karantina bilgisi yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Lesotho gezisinden ne beklenmeli?

Lesotho gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Lesotho'nun başkenti Maseru olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Lesotho'da İngilizce, Güney Sotho konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Lesotho'da Lesotho Lotisi, Güney Afrika Randı kullanılır.
1 Lesotho Lotisi 1,08 TL'dir.1 Güney Afrika Randı 1,08 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Lesotho'nun gayrisafi milli hasılası (GSMH) 2,7 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-9,2 düşüşle 1270 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %6 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Lesotho'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 298 bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Lesotho genelinde 14.4 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.67 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Lesotho'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 13 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🌤️ 11 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ❄️ 7 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama13 °C 🌤️
3 aylık ortalama11 °C 🌤️
Bahar ortalaması12 °C 🌤️
Yaz ortalaması7 °C ❄️
Sonbahar ortalaması14 °C 🌤️
Kış ortalaması17 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Lesotho'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Lesotho'ya 1,1 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 24 milyon dolar ile %1,9 katkı sağlamıştır.

🏢 Lesotho'da Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Lesotho'da herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Lesotho COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Lesotho için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 2 saat önce.
Malasef Lesotho için seyahat kısıtlamaları verisine sahip değiliz.

📃 Lesotho hakkında

Lesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrilidir. 1868 yılından Birleşik Krallık'tan bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar Basutoland olarak adlandırılan ve parlamenter monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Maseru'dur.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.