vizesizgezi.com

Lesotho seyahat rehberi

LesothoLesotho

🖥️ E-vize

Hakkında

Lesotho Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 30 bin km²dir ve %1,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 2,3 milyondur. %29,9 şehirlerde, %70,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Lesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrilidir. 1868 yılından Birleşik Krallık'tan bağımsızlığın kazanıldığı 1966 yılına kadar Basutoland olarak adlandırılan ve parlamenter monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Maseru'dur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Lesotho seyahat öncesinde (maksimum 14 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Lesotho için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Güney Sotho konuşulur.

💵 Para birimleri

Lesotho Lotisi [1 LSL = 1,632 TL], Güney Afrika Randı [1 ZAR = 1,632 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.44107151] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 312 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,1 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 24 milyon dolar ile %1,9 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 26.23 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (0.9 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 13 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise ❄️ 7 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ❄️ 7 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama13 °C 🌤️
3 aylık ortalama7 °C ❄️
Bahar ortalaması12 °C 🌤️
Yaz ortalaması7 °C ❄️
Sonbahar ortalaması14 °C 🌤️
Kış ortalaması17 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 2,8 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,1 artışla, 1,2 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.