vizesizgezi.com

Madagaskar seyahat rehberi

MadagaskarMadagaskar

🖥️ E-vize

Hakkında

Madagaskar (İng: Madagascar), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 582 bin km²dir ve %21,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 30 milyondur. %39,9 şehirlerde, %60,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Madagaskar ya da resmî adıyla Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke olup, kıtanın doğu kesiminde Hint Okyanusu'nun batı kısmında yer almaktadır. Mozambik Kanalı ülkeyi Afrika ana kıtası ile birbirinden ayırmaktadır. Madagaskar adası, dünyanın dördüncü büyük adasıdır. Ülke ada ülkesi olması nedeniyle sınır komşusu bulunmamakta olup, en yakın anakara ülkesi adanın batısında yer alan Mozambik'tir. Bunun haricinde komşu ada ülkeler ise kuzeybatıda Komorlar ve Fransa denizaşırı bölgesi Mayotte, doğuda Mauritius ile yine Fransa denizaşırı bölgesi olan Réunion adalarıdır. Ülkenin başkenti Antananarivo'dur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Madagaskar seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Madagaskar için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca, Malgaşça konuşulur.

💵 Para birimleri

Madagaskar Ariarisi [1 MGA = 0,007 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %0.961179752] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 789 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 486 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 951,5 milyon dolar ile %23,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 15.59 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 41.49 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.5 / 10)

Sabit Internet (1.46 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ☀️ 22 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama22 °C ☀️
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması20 °C ☀️
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 15 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,7 artışla, 510 dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.