George Town seyahat rehberi

harita yükleniyor..

MalezyaGeorge Town, Malezya

George Town hakkında merak edilenler

George Town (İngilizce ismi: George Town, orjinal ismi: George Town), Asya kıtasında yer alır. Malezya'nın 2,5 milyon nüfusla en kalabalık şehridir.

📄 Malezya seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Malezya seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Malezya seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Malezya'ya varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Malezya'da 100 bin kişide 109.9 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 109.9 vakaya göre %-7 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Malezya'da Malayca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Malezya'da Malezya Ringgiti kullanılır.
1 Malezya Ringgiti 4,03 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Malezya'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 18 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Malezya hakkında daha fazla bilgi

Malezya hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Malezya COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Malezya için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 1 gün önce.

Malezya'ya uluslararası seyahate izin verilir. Şu anda karantina veya sağlık testi gibi herhangi bir gereklilik bulunmamaktadır.

Diğer kısıtlamalar

Tüm gezginler 'MySejahtera' uygulamasını indirmeli ve etkinleştirmelidir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir. Ek olarak, gezginler sağlıklarını kendi kendilerine izlemelidir.

Daha fazla bilgi için 🔗Malezya Turizm Teşvik Kurulu

Hükûmetin aldığı önlemler

Ziyaret ettiğiniz bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlik geçerli olabilir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz. Malezya'daki COVID-19 müdahalesiyle ilgili bilgiler 🔗https://www.malaysia.travel/travel-alert adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskesi takılması zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Malezya hakkında

Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyaletten oluşan, “parlamenter monarşi” ile yönetilen federal bir devlettir. Malezya'da 878 adet ada bulunur.2017 sayımına göre 32.049.700 nüfusa sahip Malezya’da halkın % 55’i Malay, % 25’i Çinli, % 10’u Hint ve geriye kalan % 10’luk kesimse diğer etnik kökene sahiptir. Bunların 5.440.000'i Doğu Malezya ve 21.200.000'u Batı Malezya'da yaşamaktadır. Resmî dil Malayca olmasına rağmen halkın hemen hemen hepsi kusursuz İngilizce konuşabilmekte, bunun yanı sıra Arapça da geçerli diller arasında yer almaktadır. Ülkede resmî din İslam’dır ve Müslüman olan halkın çoğu Malay kökene sahip, az bir kısmı ise Hint'tir. Budizm, Çinli halk tarafından benimsenen din iken Hindu dini de Müslüman olmayan Hintlerin inancıdır. Hristiyanlık da yaygın olan dinler arasındadır.

Malezya federal anayasal monarşiye dayalı parlamenter demokrasi sistemiyle yönetilmektedir. 11’i Batı Malezya, 2’si Doğu Malezya’da olmak üzere toplam 13 eyaleti vardır bu eyaletlerden 9’u Sultanlar, 4’ü valiler tarafından yönetilir ve her beş yılda bir dönüşümlü olarak 9 eyaletin sultanından biri Kral olarak seçilir. Devlet başkanı kraldır. Her eyaletin kendi anayasası, kendi meclisi ve senatosu vardır. Meclisi oluşturan üyeler halk tarafından seçim yoluyla belirlenir. Senatoyu ise sultanlar belirler. Bunların dışında ülkede üç federal bölge vardır ve bu bölgelerin anayasası eyalet yasalarının üstündedir. Federal bölgeleri yöneten ise kraldır.

Her ne kadar devletin başı "sultan" olsa da, siyasi partiler Malezya'da sultandan daha önemli kuruluşlardır. En önemli siyasi parti, Malezya’nın bağımsızlığından bile önce kurulan, halkın geneline hitap edip desteğini alan, İslam’ın önemini vurgulayan fakat yine de Batı etkisinden kurtulamayan Birleşik Malay Ulusal Organizasyonu’dur. Muhalefette ise 1980 yılında kurulan, İslam’ın siyasetin dar bir çerçevesine sığdırılamayacağını, bütün hayata homojen bir şekilde yayılması gerektiğini savunan, kamusal ve toplumsal her alanda İslamîleştirme çalışmaları başlatan ve azımsanamayacak kadar çok destekçisi olan parti, Malezya İslam Partisi’dir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.