vizesizgezi.com

Mali seyahat rehberi

MaliMali

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Mali Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,2 milyon km²dir ve %10,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 22 milyondur. %44,7 şehirlerde, %55,3 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Mali seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Mali için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BCEAO [1 XOF = 0,031 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %6.660806388] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 217 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 231 milyon dolar ile %5,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 22.18 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (0.98 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması30 °C 🔥
Yaz ortalaması32 °C 🔥
Sonbahar ortalaması29 °C 🔥
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 18 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0,6 düşüşle, 820 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %3,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.