vizesizgezi.com

Moritanya seyahat rehberi

MoritanyaMoritanya

🚪 Kapıda vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Moritanya (İng: Mauritania), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1 milyon km²dir ve %0,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 4,6 milyondur. %56,1 şehirlerde, %43,9 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Moritanya kapıda vize uygulamakta.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 0.1 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Moritanya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Moritanya Ouguiyası kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.310433775] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 456 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2000 yılında 30 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 13,7 milyon dolar ile %0,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 21.37 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (0.95 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ☀️ 22 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 21 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama22 °C ☀️
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması33 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması21 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0,5 düşüşle, 2 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %3,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.