vizesizgezi.com

Moritanya seyahat rehberi

MoritanyaMoritanya

🚪 Kapıda vize

Hakkında

Moritanya (İng: Mauritania), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1 milyon km²dir ve %0,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 4,7 milyondur. %56,9 şehirlerde, %43,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Moritanya ya da resmî adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Fas tarafından ilhak edilen Batı Sahra ile aynı bölge üzerinde Polisario tarafından tek taraflı bağımsızlığı ilan edilen Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti, Cezayir, Mali ve Senegal oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nuakşot'tur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Moritanya kapıda vize uygulamakta.

🏷️ Etiketler

Moritanya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Moritanya Ouguiyası [1 MRU = 0,781 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.310433775] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 456 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2000 yılında 30 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 13,7 milyon dolar ile %0,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 24.97 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Sabit Internet (0.88 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 32 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama32 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması33 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması21 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 9,8 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5 artışla, 2,1 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %9,5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.