vizesizgezi.com

Mozambik seyahat rehberi

MozambikMozambik

🚪 Kapıda vize❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Hakkında

Mozambik (İng: Mozambique), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 786 bin km²dir ve %46,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 32 milyondur. %37,6 şehirlerde, %62,4 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Mozambik kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamakta.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşün için karantina bilgisi yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Mozambik için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Portekizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Mozambik Metikali [1 MZN = 0,291 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %8.94876942] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 324 milyon dolar ile %5,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 19.41 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 6.08 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (1.4 / 10)

Sabit Internet (0.28 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Kasım, Aralık ve Ocak) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması20 °C ☀️
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 15 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4,4 düşüşle, 480 dolardır. 2020 yılında tüketici enflasyonu %3,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.