vizesizgezi.com

Orta Afrika Cumhuriyeti seyahat rehberi

Orta Afrika CumhuriyetiOrta Afrika Cumhuriyeti

📝 Vize başvurusu gerekli❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Hakkında

Orta Afrika Cumhuriyeti (İng: Central African Republic), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 623 bin km²dir ve %35,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 5,5 milyondur. %42,6 şehirlerde, %57,4 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Orta Afrika Cumhuriyeti seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşün için karantina bilgisi yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Orta Afrika Cumhuriyeti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fransızca, Sango konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BEAC [1 XAF = 0,031 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %2.924593724] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 69 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 109 bin turist ağırladı.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 2,6 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0 düşüşle, 480 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %4,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.