vizesizgezi.com

Palau seyahat rehberi

PalauPalau

🚪 Kapıda vize

Hakkında

Palau Avustralya kıtasının Mikronezya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 460 km²dir ve %90,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 18 bindir. %82,4 şehirlerde, %17,6 ise kırsalda yaşamaktadır.
Palau (Palauca: Belau), resmî adı ile Palau Cumhuriyeti, Okyanusya'nın batısında bir ada ülkesidir. Mikronezya ile paylaştığı Caroline Adaları'nın batı zincirinde bulunan yaklaşık 340 adadan meydana gelir. Yüzölçümü 466 km²'dir. Koror en kalabalık adadır. Başkent Ngerulmud Koror'un kuzeyinde, Babeldaob adasındaki Melekeok eyaletinde bulunur. Doğuda Mikronezya, güneyde Endonezya ve batıda Filipinler ile deniz sınırı bulunur.

Ülkenin ilk yerleşimcileri günümüzden 3000 yıl önce Güneydoğu Asya adalarından gelen göçmenlerdir. 16. yüzyılda İspanya tarafından keşfedilen adalar, 1574 yılında İspanya Doğu Hint Adaları'na bağlanarak sömürgeleştirildi. 1898'deki İspanyol-Amerikan Savaşı'nın ardından bölgede etkisini yitiren İspanya, 1899 Alman-İspanyol Antlaşması ile adaları Alman İmparatorluğu'na sattı. Palau, I. Dünya Savaşı'na dek Alman Yeni Ginesi'ne bağlı olarak yönetildi. Savaşın ardından ülke Milletler Cemiyeti tarafından Japonya'ya verilerek Güney Pasifik Mandası'na bağlandı. ABD, II. Dünya Savaşı'nda Mariana ve Palau adaları seferiyle adaları Japon İmparatorluğu'nun elinden aldı. Bu seferdeki savaşların en büyüğü, II. Dünya Savaşı'ndaki en kanlı amfibik harekât olan Peleliu Muharebesi'dir. Palau 1947'de diğer Pasifik Adaları'yla birlikte Birleşik Devletler'in yönetimindeki Pasifik Adaları Vesayet Toprakları'na bağlandı. 1979'da bağımsızlık ilan eden Mikronezya'ya katılmayı reddeden Palau 1982 yılında imzalanan Serbest Birlik Sözleşmesi uyarınca 1994'te bağımsızlığını kazandı.

Palau Birleşik Devletler'le serbest ilişki içerisinde olan ve başkanlık sistemi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Birleşik Devletler adaları savunma, ekonomi ve sosyal hizmetler konularında desteklemektedir. Yasama gücü çift meclisli Palau Ulusal Kongresi'ndedir. Palau ekonomisi turizm, geçimlik tarım ve balıkçılık üzerine kuruludur. Adaların gayri safî milli gelirinin önemli bir kısmını dış yardımlar oluşturur. Ülke para birimi olarak Amerikan doları kullanmaktadır. Ada kültürü Mikronezya, Melanezya, Asya ve Batı kültürlerinin bir melezidir. Palau halkı Mikronezya, Melanezya ve Avustronezya halklarından köken alır. Ayrıca Japon kökenliler de bulunur. Ülkenin resmi dilleri Palauca (Avustronezya dillerindendir) ve İngilizcedir. Japonca, Sonsorolca ve Tobice bölgesel dil olarak tanınmaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Palau kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamakta.

🏷️ Etiketler

Palau için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

ABD Doları [1 USD = 31,153 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 94 bin turist ağırladı. 2017 yılında turizm, ekonomiye 123 milyon dolar ile %86,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması27 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 257 milyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4,5 düşüşle, 14 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %12,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.