vizesizgezi.com

Portekiz seyahat rehberi

PortekizPortekiz

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Portekiz (İng: Portugal), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 92 bin km²dir ve %36,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 10 milyondur. %67,4 şehirlerde, %32,6 ise kırsalda yaşamaktadır.
Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti (Portekizce: República Portuguesa), Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdansa Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarım küredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçasıdır.Geçen 3.100 yıl boyunca Portekiz toprakları, ülkenin kültürünü, tarihini, dilini ve etnik yapısını etkileyen ve içlerinde Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler ve Endülüs Emevileri’nin de bulunduğu çeşitli medeniyetlerin geçişine tanık olmuştur. 5. yüzyılda Portekiz ülkesi Douro Nehri’nin ağzındaki Portu (günümüzdeki Porto şehri) ile Cale (günümüzdeki Vila Nova de Gaia) şehirlerine istinaden Latince Terra Portucalis diye anılıyordu.

1093 yılında Kastilya ve Leon Kralı VI. Alfonso, krallığının güneybatısındaki toprakları Henrique de Borgonha’ya vererek Portus Cale Kontluğu‘nu kurdu. Comes Portucalensis denen bu kontluk sonraki yıllarda bağımsız bir krallığın doğuşuna sahne olmuştur. 15. ve 16. yüzyıllarda Brezilya’dan Filipinler’e uzanan Portekiz İmparatorluğu dünyanın önde gelen ekonomik, politik ve kültürel güçlerinden biriydi. 20. yüzyılda imparatorluğun sona ermesiyle birlikte Portekiz Avrupa’ya dönmüştür ve günümüzde dengeli demokratik yapısıyla Avrupa Birliği’nin bir parçasını oluşturmaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Portekiz seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Portekiz için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Portekizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %33.59397054] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 17 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 17,2 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 24,7 milyar dolar ile %23,6 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 89.72 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 173.57 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (2.86 / 10)

Sabit Internet (6.11 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 15 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🌤️ 16 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 14 °C ve ılık.
Yıllık ortalama15 °C 🌤️
3 aylık ortalama16 °C 🌤️
Bahar ortalaması14 °C 🌤️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması16 °C 🌤️
Kış ortalaması10 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 270 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,8 artışla, 26 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.