vizesizgezi.com

Ruanda seyahat rehberi

RuandaRuanda

🖥️ E-vize

Hakkında

Ruanda (İng: Rwanda), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 25 bin km²dir ve %11,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 14 milyondur. %17,7 şehirlerde, %82,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Ruanda ya da resmî adı ile Ruanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Uganda, Tanzanya, Burundi ve bir kısmı Kivu Gölü ile olmak üzere Kongo DC oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kigali'dir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Ruanda seyahat öncesinde (maksimum 30 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Ruanda için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Fransızca, Kinyarwanda konuşulur.

💵 Para birimleri

Ruanda Frangı [1 RWF = 0,024 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %0.731855957] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 560 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,6 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 635,9 milyon dolar ile %28,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 21.14 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 30.44 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.67 / 10)

Sabit Internet (1.07 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 19 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ☀️ 19 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 19 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama19 °C ☀️
3 aylık ortalama19 °C ☀️
Bahar ortalaması19 °C ☀️
Yaz ortalaması19 °C ☀️
Sonbahar ortalaması19 °C ☀️
Kış ortalaması19 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 13 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5,7 artışla, 930 dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %17,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.