Saint Lucia seyahat rehberi

harita yükleniyor..

Saint LuciaSaint Lucia

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Saint Lucia hakkında merak edilenler

Saint Lucia (İngilizce ismi: Saint Lucia), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 610 km²dir ve %34 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 184 bindir.

📄 Saint Lucia seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Saint Lucia seyahatlerinde (maksimum 42 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Saint Lucia seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Saint Lucia'ya varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde için karantina bilgisi yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Saint Lucia gezisinden ne beklenmeli?

Saint Lucia gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Saint Lucia'nın başkenti Castries olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Saint Lucia'da İngilizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Saint Lucia'da Doğu Karayip Doları kullanılır.
1 Doğu Karayip Doları 6,64 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

Malasef elimizde Saint Lucia hakkında finansal veri yok.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Saint Lucia genelinde 76.56 Mbps ile hızlı.

Sabit Internet (3.58 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Saint Lucia'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması25 °C 🔥
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Saint Lucia'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Saint Lucia'ya 1,2 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 989 milyon dolar ile %81,3 katkı sağlamıştır.

🏢 Saint Lucia'da Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Saint Lucia'da herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Saint Lucia COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Saint Lucia için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 12 saat önce.
Malasef Saint Lucia için seyahat kısıtlamaları verisine sahip değiliz.

📃 Saint Lucia hakkında

Saint Lucia, Batı Hint Adaları da denilen Karayipler'de Küçük Antiller'in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dâhil edilen ada ülkesi. İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı bir ülke olan Saint Lucia, Karayip Denizi ile Atlas Okyanusu arasında, Trinidad ve Tobago'nun kuzeyinde yer alır. Ülkenin başkenti Castries'dir.Saint Lucia ( Fransızca: Sainte-Lucie) Atlas Okyanusu sınırındaki Doğu Karayip Denizi'ndeki Batı Hint Adaları'nda egemen bir ada ülkesidir. Adaya daha önce yerli Amerindians tarafından adaya verilen isim ve daha sonra yerli Caribs tarafından verilen Hewanorra adı verilen Iyonola deniyordu. Küçük Antiller'in bir parçası olan Saint Vincent adasının kuzey / kuzeydoğusunda, Barbados'un kuzeybatısında ve Martinik'in güneyinde yer almaktadır. 617 km²'lik (238 milkare) bir arazi alanını kaplar ve 2010 nüfus sayımında 165.595 nüfuslu bir ülkedir.

Fransızlar adanın ilk Avrupalı ​​yerleşimcileriydi. 1660 yılında yerli Ada Caribs ile bir anlaşma imzaladılar. İngiltere 1663'ten 1667'ye kadar adanın kontrolünü ele geçirdi. Sonraki yıllarda İngiltere, Fransa ile on dört kez savaştı ve adanın yönetimi sık sık değişti. 1814'te İngilizler adanın kesin kontrolünü ele geçirdi. İngiliz ve Fransız kontrolü arasında çok sık değiştiği için, Saint Lucia, Yunan mitolojik karakteri Helen Truva'nın ardından "Batı Hint Adaları Helen'i" olarak da biliniyordu.

Temsilci hükûmet 1840 yılında ortaya çıktı (evrensel oy hakkı 1953'te kuruldu). 1958'den 1962'ye kadar ada Batı Hint Adaları Federasyonu'nun bir üyesiydi. 22 Şubat 1979'da Saint Lucia bağımsız bir devlet ve Milletler Topluluğu üyesi oldu. Saint Lucia karışık bir yetki bölgesidir, bu, kısmen medeni hukuk ve İngiliz ortak hukukuna dayanan bir yasal sisteme sahip olması demektir. 1867 St. Lucia Medeni Kanunu, İngiliz ortak hukuk tarzı mevzuatıyla desteklenen 1866 Quebec Medeni Kanunu'na dayanmaktadır. Aynı zamanda ülke Internationale de la Francophonie Örgütü üyesidir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.