Saint Vincent ve Grenadinler seyahat rehberi

harita yükleniyor..

Saint Vincent ve GrenadinlerSaint Vincent ve Grenadinler

✔️ Vizesiz❌ Varışta karantina✔️ Dönüşte karantina yok

Saint Vincent ve Grenadinler hakkında merak edilenler

Saint Vincent ve Grenadinler (İngilizce ismi: Saint Vincent and the Grenadines), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 390 km²dir ve %73,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 111 bindir.

📄 Saint Vincent ve Grenadinler seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Saint Vincent ve Grenadinler seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Saint Vincent ve Grenadinler seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Saint Vincent ve Grenadinler'e varışta karantina gerekmektedir Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Saint Vincent ve Grenadinler'de 100 bin kişide 30.6 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 61.3 vakaya göre %-50 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Saint Vincent ve Grenadinler gezisinden ne beklenmeli?

Saint Vincent ve Grenadinler gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Saint Vincent ve Grenadinler'in başkenti Kingstown olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Saint Vincent ve Grenadinler'de İngilizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Saint Vincent ve Grenadinler'de Doğu Karayip Doları kullanılır.
1 Doğu Karayip Doları 6,64 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

Malasef elimizde Saint Vincent ve Grenadinler hakkında finansal veri yok.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Saint Vincent ve Grenadinler genelinde 70.98 Mbps ile hızlı.

Sabit Internet (3.32 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Saint Vincent ve Grenadinler'de yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 28 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama28 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Saint Vincent ve Grenadinler'e yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Saint Vincent ve Grenadinler'e 392 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 241 milyon dolar ile %76,3 katkı sağlamıştır.

🏢 Saint Vincent ve Grenadinler'de Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Saint Vincent ve Grenadinler'de herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Saint Vincent ve Grenadinler COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Saint Vincent ve Grenadinler için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 9 ay önce.

Saint Vincent ve Grenadinler'e uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika sunan yolcular, karantina ve kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Aşı sertifikaları İngilizce olmalıdır. Tüm ayrıntılar 🔗http://health.gov.vc/health/index.php/covid-19-protocols-documents adresinde bulunabilir.

Karantina uygulanıyor

Aşısı olmayan yolcuların 5 gün boyunca devlet onaylı bir otelde karantinaya almaları gerekmektedir. COVID-19 testi karantina süresinin üçüncü veya dördüncü gününde yapılacaktır.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcuların, kalkışta önceki 72 saat içinde yapılan PCR testinin negatif olduğuna dair kanıt sunmaları gerekmektedir. Alternatif olarak, önceki 24 saat içinde alınan negatif hızlı antijen testi de kabul edilir.

Varışta test yaptırılır

Tüm yolcular varışta COVID-19 testine tabidir.

Daha fazla bilgi için 🔗Sağlık, Zindelik ve Çevre Bakanlığı, Saint Vincent ve Grenadinler

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma, yerinde kapasite sınırları ile çalışmaktadır.

Restoranlar

Restoranlar açık. İç mekan kapasite limitleri mevcut olabilir.

Barlar

Barlar açık. İç mekan kapasite limitleri mevcut olabilir.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri açık. İç mekan kapasite limitleri mevcut olabilir.

Mağazalar

Güvenlik önlemleri alınmış dükkanlar açık. Bazı mekanlar müşterilerin maske takmalarını, girişte sağlık kontrolünden geçmelerini ve temas takibi amacıyla kişisel bilgilerini vermelerini zorunlu kılabilir.

👇 tümünü göster

📃 Saint Vincent ve Grenadinler hakkında

Saint Vincent ve Grenadinler (İngilizce: Saint Vincent and the Grenadines), Karayipler'de bir ada ülkesidir. Karayip Denizi'nin doğusundaki Atlas Okyanusu'yla olan sınırının güney ucunda, Küçük Antiller'in güneyini oluşturan Rüzgârüstü Adaları'nın güneydoğusunda yer alır. Kuzeyinde Saint Lucia, doğusunda Barbados ve güneyinde Grenada bulunur.

369 km² yüz ölçümlü ülke, ana ada Saint Vincent ile 32 adadan oluşan Grenadinler'in kuzeyden üçte ikilik bölümünü kapsar. Grenadinler'in Bequia, Mustique, Union, Canouan, Petit Saint Vincent, Palm, Mayreau ve Young adalarında yerleşim bulunurken Tobago Cays, Baliceaux, Battowia, Quatre, Petite Mustique, Savan ve Petit Nevis adaları ıssızdır. Saint Vincent ve Grenadinler'in büyük bölümü Afrika'nın batı kıyılarından Orta ve Kuzey Amerika'ya uzanan ve sıklıkla kasırgaların görüldüğü Hurricane Alley (Kasırga Geçidi)'nin içindedir.

Nüfusu 110.211, nüfus yoğunluğu km² başına 300'den fazla olan Saint Vincent ve Grenadinler küçük ancak yoğun nüfuslu bir ülkedir. Kingstown ülkenin başkenti ve ana limanıdır. Ülke geçmişte İngiliz kolonisiydi. Doğu Karayip Devletleri Örgütü, CARICOM, İngiliz Milletler Topluluğu, Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak ve Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) üyesidir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.