vizesizgezi.com

Saint Vincent ve Grenadinler seyahat rehberi

Saint Vincent ve GrenadinlerSaint Vincent ve Grenadinler

✔️ Vizesiz

Hakkında

Saint Vincent ve Grenadinler (İng: Saint Vincent and the Grenadines), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 390 km²dir ve %73,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 104 bindir. %53,9 şehirlerde, %46,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Saint Vincent ve Grenadinler (İngilizce: Saint Vincent and the Grenadines), Karayipler'de bir ada ülkesidir. Karayip Denizi'nin doğusundaki Atlas Okyanusu'yla olan sınırının güney ucunda, Küçük Antiller'in güneyini oluşturan Rüzgârüstü Adaları'nın güneydoğusunda yer alır. Kuzeyinde Saint Lucia, doğusunda Barbados ve güneyinde Grenada bulunur. Ülkenin Kralı III. Charles’tır

369 km² yüz ölçümlü ülke, ana ada Saint Vincent ile 32 adadan oluşan Grenadinler'in kuzeyden üçte ikilik bölümünü kapsar. Grenadinler'in Bequia, Mustique, Union, Canouan, Petit Saint Vincent, Palm, Mayreau ve Young adalarında yerleşim bulunurken Tobago Cays, Baliceaux, Battowia, Quatre, Petite Mustique, Savan ve Petit Nevis adaları ıssızdır. Saint Vincent ve Grenadinler'in büyük bölümü Afrika'nın batı kıyılarından Orta ve Kuzey Amerika'ya uzanan ve sıklıkla kasırgaların görüldüğü Hurricane Alley (Kasırga Geçidi)'nin içindedir.

Nüfusu 110.211, nüfus yoğunluğu km² başına 300'den fazla olan Saint Vincent ve Grenadinler küçük ancak yoğun nüfuslu bir ülkedir. Kingstown ülkenin başkenti ve ana limanıdır. Ülke geçmişte İngiliz kolonisiydi. Doğu Karayip Devletleri Örgütü, CARICOM, İngiliz Milletler Topluluğu, Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak ve Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Saint Vincent ve Grenadinler seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Saint Vincent ve Grenadinler için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Doğu Karayip Doları [1 XCD = 11,536 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 392 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 241 milyon dolar ile %76,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 94.17 Mbps ile hızlı.

Sabit Internet (3.32 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 28 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama28 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.