vizesizgezi.com

San Marino seyahat rehberi

San MarinoSan Marino

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

San Marino Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 60 km²dir ve %16,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 34 bindir. %97,7 şehirlerde, %2,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
San Marino veya resmî adıyla San Marino Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica di San Marino), Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları'nın bir tepesinde bulunan küçük ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa'nın altı mikrodevletinden biridir ve etrafı İtalya toprakları ile çevrilidir.Dünyanın süregelen en eski devletlerinden biri olan San Marino, Roma İmparatoru Diocletianus'un Hristiyanlara işkence etmesi üzerine 3 Eylül 301 tarihinde Dalmaçyalı Hristiyan bir taş ustası olan Marinus tarafından kurulmuştur. 61,2 km²'lik yüzölçümüne sahip olan ülke dünyanın en geniş 220. ülkesidir ve dünya alanının %0,01'inden daha azını kaplar.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının San Marino seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

San Marino için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İtalyanca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,9 milyon turist ağırladı.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 95.5 Mbps ile hızlı.

Sabit Internet (3.36 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🌤️ 17 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ❄️ 9 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama17 °C 🌤️
Bahar ortalaması9 °C ❄️
Yaz ortalaması19 °C ☀️
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması3 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,6 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %8,2 artışla, 47 bin dolardır. 2017 yılında tüketici enflasyonu %1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.