Senegal seyahat rehberi

harita yükleniyor..

SenegalSenegal

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Senegal hakkında merak edilenler

Senegal (İngilizce ismi: Senegal), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 193 bin km²dir ve %41,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 17 milyondur.

📄 Senegal seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Senegal seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Senegal seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Senegal'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Senegal'da 100 bin kişide 1.7 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 2.4 vakaya göre %-29 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Senegal gezisinden ne beklenmeli?

Senegal gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Senegal'ın başkenti Dakar olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Senegal'da Fransızca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Senegal'da CFA Frangı BCEAO kullanılır.
1 CFA Frangı BCEAO 0,03 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Senegal'ın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 26,5 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,6 artışla 1540 dolardır. 2020 yılında tüketici enflasyonu %2,5 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Senegal'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 994 bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Senegal'da mobil internet & wifi ortalama 18.04 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Senegal genelinde 23.19 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 1.42 / 10)

Sabit Internet (1.09 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Senegal'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 28 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 29 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama28 °C 🔥
Bahar ortalaması30 °C 🔥
Yaz ortalaması29 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Senegal'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2017 yılında Senegal'a 1,4 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 557 milyon dolar ile %10,5 katkı sağlamıştır.

🏢 Senegal'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Senegal'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Senegal COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Senegal için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 9 ay önce.

Senegal'e uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. İzin verilen aşılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/senegal/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcuların, varışta son 72 saat içinde yapılan negatif bir PCR testinin kanıtını sunmaları gerekmektedir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

Check-in sırasında veya uçuşta bir 'halk sağlığı yolcu bulma formu' ve bir 'halk sağlığı formu' doldurulmalıdır.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Tüm kamusal alanlarda, kapalı ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ve ikiden fazla yolcunun bulunduğu özel araçlarda yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma, yerinde kapasite sınırları ile çalışmaktadır.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Senegal hakkında

Senegal (Fransızca: le Sénégal), resmî adıyla Senegal Cumhuriyeti (Fransızca: République du Sénégal), Senegal Nehri'nin güneyinde, Batı Afrika'da yer alan bir ülkedir. Batıda Atlas Okyanusu 531 km, kuzeyde Moritanya 813 km, doğuda Mali 419 km, güneyde ise Gine 330 km ve Gine-Bissau 338 km sınırı bulunan Senegal'in toplam sınır uzunluğu Atlas Okyanusu dahil 3171 km'dir. Yeşil Burun Adaları Senegal kıyılarının 560 km ötesindedir.Gambiya bu ülkenin 300 km içerisine kadar ilerleyen bir anklav halindedir.

Ülkenin başkenti Dakar'dır. Dakar, ülkenin ve Afrika kıtasının en batısında bulunan Cap-Vert yarımadasında kurulmuştur. Atlantik Okyanusu'na 531 km kıyısı bulunan Senegal'de tarihte çeşitli sömürge kolonileri kurulmuştur. Dakar'ın 300 metre açıklarında bulunan Gorée Adası 19. yüzyılda köle ticareti için kullanılmaktayken günümüzde ise bir turizm merkezi olarak tüm dünyaya köle ticaretinin dehşetini göstermek için kullanılmaktadır.

Senegal, Fransa'dan bağımsızlığını 4 Nisan 1960 tarihinde kazanmıştır.

📹 Senegal seyahat videoları

  • ''Journey To Dreams'' Episode 3 (Senegal)

    ''Journey To Dreams'' Episode 3 (Senegal)

    Hasan Soylemez Ekim 2017

  • Afrikanın incisi SENEGAL (DAKAR)

    Afrikanın incisi SENEGAL (DAKAR)

    Hasan Aybek Haziran 2020

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.