vizesizgezi.com

Sierra Leone seyahat rehberi

Sierra LeoneSierra Leone

🚪 Kapıda vize

Hakkında

Sierra Leone Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 72 bin km²dir ve %35,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 8,4 milyondur. %43,4 şehirlerde, %56,6 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Sierra Leone kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamakta.

🏷️ Etiketler

Sierra Leone için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Malasef kullanılan para birimleri hakkında elimizde bilgi yok.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %1.463317126] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 25 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 71 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 39 milyon dolar ile %5,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 14.34 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.6 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mart, Nisan ve Mayıs) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 4,2 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,5 artışla, 500 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %11,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.