Sierra Leone seyahat rehberi

harita yükleniyor..

Sierra LeoneSierra Leone

🚪 Kapıda vize❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Sierra Leone hakkında merak edilenler

Sierra Leone (İngilizce ismi: Sierra Leone), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 72 bin km²dir ve %35,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 8 milyondur.

📄 Sierra Leone seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Sierra Leone kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamaktadır.

🦠 Sierra Leone seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Sierra Leone'ye varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde için karantina bilgisi yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Sierra Leone gezisinden ne beklenmeli?

Sierra Leone gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Sierra Leone'nin başkenti Freetown olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Sierra Leone'de İngilizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Sierra Leone'de Sierra Leone Leonesi kullanılır.
1 Sierra Leone Leonesi 0 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Sierra Leone'nin gayrisafi milli hasılası (GSMH) 4,2 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4,8 düşüşle 510 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %11,9 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Sierra Leone'de kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 24 bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Sierra Leone genelinde 12.41 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.58 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Sierra Leone'de yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 25 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Sierra Leone'ye yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Sierra Leone'ye 71 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 39 milyon dolar ile %5,4 katkı sağlamıştır.

🏢 Sierra Leone'de Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sierra Leone'de toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Sierra Leone COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Sierra Leone için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 22 saat önce.
Malasef Sierra Leone için seyahat kısıtlamaları verisine sahip değiliz.

📃 Sierra Leone hakkında

Sierra Leone, ya da resmî adıyla Sierra Leone Cumhuriyeti, Batı Afrika'da bir ülkedir. Portekizliler ülkeye, bölgede bol miktarda aslan bulunmasından dolayı aslanlı dağlar veya aslanlı sıradağlar anlamına gelen bu ismi vermişlerdir. Kuzeydoğusunda Gine; güneydoğusunda Liberya ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunur. Sierra Leone 71.740 km2'lik bir alanı kaplar ve nüfusu 6.296.803'dür. Tropikal İklim'e sahiptir. Komşusu Liberya gibi özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından kuruldu (1791'de Freetown'u kurdular). İngiliz sömürgeciliğinden sonra 1961'de bağımsız hale geldi. Ancak ülke 1990'lardan 2002'ye kadar yıkıcı bir iç savaş yaşamıştır.

Elmas madenleri bakımından son derece zengindir, buna rağmen batılı sömürgecilerin kışkırttığı ve göz yumduğu iç savaş sonucunda bir hayli fakirleşmiştir.

📹 Sierra Leone seyahat videoları

  • ''Journey To Dreams'' Episode 8 (Sierra Leone)

    ''Journey To Dreams'' Episode 8 (Sierra Leone)

    Hasan Soylemez Mayıs 2018

  • Freetown-Sierra Leone'da Yaşam

    Freetown-Sierra Leone'da Yaşam

    Murat Unel Ekim 2020

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.