Singapur seyahat rehberi

harita yükleniyor..

SingapurSingapur

✔️ Vizesiz❌ Varışta karantina✔️ Dönüşte karantina yok

Singapur hakkında merak edilenler

Singapur (İngilizce ismi: Singapore), Asya kıtasının Güneydoğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 709 km²dir ve %22 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 5 milyondur.

📄 Singapur seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Singapur seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Singapur seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Singapur'a varışta karantina gerekmektedir Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Singapur'da 100 bin kişide 987.8 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 1191.4 vakaya göre %-17 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Singapur gezisinden ne beklenmeli?

Singapur gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Singapur'un başkenti Singapur olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Singapur'da İngilizce, Malayca, Tamilce, Çince konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Singapur'da Singapur Doları kullanılır.
1 Singapur Doları 13,04 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

Malasef elimizde Singapur hakkında finansal veri yok.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Singapur'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 3 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Singapur'da mobil internet & wifi ortalama 65.26 Mbps ile hızlı. Sabit internet Singapur genelinde 203.61 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 5.14 / 10)

Sabit Internet (9.53 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Singapur'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Singapur'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Singapur'a 19,1 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 20,4 milyar dolar ile %3,1 katkı sağlamıştır.

🏢 Singapur'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Singapur'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Singapur COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Singapur için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 4 ay önce.

Aşılı yolcular için Singapur'a uluslararası seyahate izin verilir. Aşılanmamış vatandaşlar ve daimi ikamet edenler ve 'temel nedenlerle' seyahat edenler için istisnalar vardır. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

İstisnai seyahat

Aşısız Singapur vatandaşları ve sakinleri ile eğitim ve mazeret sebepleri de dahil olmak üzere 'temel nedenlerle' seyahat edenler için sınırın kapatılmasına ilişkin muafiyetler uygulanmaktadır. Tamamen aşılanmadıkça turizm amaçlı seyahate izin verilmez. Aşısı olmayan yabancı yolcular, ayrılmadan önce giriş onayı almalıdır. Muafiyetlerin tam listesi ve giriş izinleri hakkında daha fazla bilgi 🔗https://safetravel.ica.gov.sg/arriving/general-travel/non-fully-vaccinated adresinde bulunabilir.

Diğer kısıtlamalar

Aşılanmamış yolcular, uçağa binmeden önce minimum COVID-19 kapsamı 30.000 S olan bir sağlık sigortası kanıtı sunmalıdır. Vatandaşlar ve daimi ikamet edenler bu gereklilikten muaftır. Ek olarak, yabancı gezginlerin, kişi takibi amacıyla yola çıkmadan önce 'TraceTogether' uygulamasını indirmeleri gerekmektedir. Uygulamayı indiremeyenler, varışta 13 ABD Doları karşılığında bir 'TraceTogether' jetonu alabilirler.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Alternatif olarak, yolcular, ilk COVID-19 enfeksiyonu teşhisinden en az 28 gün sonra ve yola çıkmadan önceki 14 gün içinde, COVID-19'dan kurtulduklarına ve en az bir doz onaylanmış aşı almış olduklarına dair belgeler sunabilirler. Singapur dışında aşılananlara 30 gün süren geçici aşı statüsü verilecektir. 30 günden fazla kalan yolcular, aşı durumlarını 'Singapur Ulusal Bağışıklama Kaydı'na kaydettirmeli ve birincil seri aşıları yola çıkmadan 270 günden fazla bir süre önce tamamlanmışsa bir destek dozu almalıdır. Singapur vatandaşları ve daimi ikamet edenler ile 'zorunlu nedenlerle' seyahat edenler aşı gerekliliğinden muaftır. İzin verilen aşılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗https://safetravel.ica.gov.sg/arriving/overview#vaccination adresinde bulunabilir.

Karantina uygulanıyor

Aşılanmamış yolcuların, kendi ikametgahlarına veya devlet onaylı konaklama yerlerine vardıklarında 7 gün boyunca kendilerini tecrit etmeleri gerekmektedir ve oraya sadece özel ulaşım araçları ile ulaşabilirler. İzolasyon sırasında, yerel yetkililer tarafından rastgele uyum kontrolleri yapılacaktır. Bu sürenin sonunda PCR testi yapılacak ve olumsuz sonuç alınırsa yolcular izolasyondan çıkacaktır. Test ücreti 125 ABD Dolarıdır. Onaylı konaklama yerlerinin bir listesi şu adreste bulunabilir: 🔗https://safetravel.ica.gov.sg/arriving/general-travel/non-fully-vaccinated

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, ayrılırken önceki 2 gün içinde alınan negatif bir PCR veya profesyonel olarak uygulanan hızlı antijen testinin kanıtını sunmalıdır. Gezginler bunun yerine COVID-19'dan kurtulduklarına dair belgeler sağlayabilir. Bu, kalkıştan en az 14 gün önce ve 90 günden fazla olmamak üzere alınan pozitif bir PCR veya profesyonel olarak uygulanan hızlı antijen testi sonucunun kanıtını gerektirecektir. Aşılanmamış Singapur vatandaşları ve daimi ikamet edenler, ayrılmadan 2 gün önce uzaktan denetimli bir hızlı antijen kendi kendine testinden geçmeyi tercih edebilirler. Yetkili sağlayıcıların listesi 🔗https://safetravel.ica.gov.sg/arriving/general-travel/fully-vaccinated adresinde bulunabilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

Kalkıştan 3 gün önce çevrimiçi bir 'SG varış kartı' doldurulmalıdır.

Daha fazla bilgi için 🔗Singapur Göçmenlik ve Kontrol Noktaları Kurumu

Hükûmetin aldığı önlemler

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da, bazı halka açık yerlere girmek veya etkinliklere katılmak için aşı kanıtı ve 'Birlikte İzleyin' mobil uygulaması hala gerekiyor. Singapur'daki COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler 🔗https://www.gov.sg/ adresindeki en son makalelerde bulunabilir.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskesi takılması zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar aşılı veya yakın zamanda test edilmiş müşterilere açıktır.

Barlar

Barlar aşılanmış veya yakın zamanda test edilmiş müşteriler için açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri aşılı veya yakın zamanda test edilmiş müşterilere açıktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Singapur hakkında

Singapur (İngilizce: Singapore, /ˈsɪŋ(g)əpɔːr/ ( dinle)), resmî adıyla Singapur Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da bir ada ülkesi ve şehir devletidir. Ekvatorun 1 derece (137 km) kuzeyinde, Malay Yarımadası'nın güney ucunda yer alan ülke batıda Malakka Boğazı, güneyde Endonezya'ya bağlı Riau Adaları ve doğuda Güney Çin Denizi ile çevrilidir. Ülke toprakları ana ada olan Singapur adası ile 64 ada ve adacıktan meydana gelir. Biri dışında tüm adacıklar Singapur adasının etrafında yer alır. Arazi ıslahı projeleri sayesinde ülkenin yüzölçümü bağımsızlığını kazandığı günden bu yana %25 artmıştır. Dünyanın en yoğun nüfuslu ikinci ülkesi olan Singapur'un nüfusu 5,7 milyondur. Bu nüfusun yalnızca %61'i (3,4 milyon) Singapur vatandaşıdır. Singapur'un resmî dilleri İngilizce, Malayca, Çince ve Tamilcedir. İngilizce ortak dil olarak kullanılır. Ülkenin çok ırklı yapısı anayasa ile güvence altında alınmıştır ve eğitim, konut ve siyaset alanlarında ulusal politikaları şekillendirmeye devam etmektedir.

Singapur tarihi bin yıl önceye uzanır, ancak modern Singapur 1819'da Stamford Raffles tarafından Britanya İmparatorluğu'na bağlı bir ticaret merkezi olarak kuruldu. 1867'de Doğu Asya sömürgeleri yeniden yapılandırılırken Singapur Boğazlar Yerleşimleri'nin bir parçası olarak doğrudan Britanya'ya bağlandı. II. Dünya Savaşı'nda Japonya tarafından 1942 yılında işgal edildi, ancak Japonya'nın teslim olmasıyla 1945'te müstakil bir taç kolonisi olarak yeniden Britanya hakimiyetine girdi. 1959'da kendini yönetme hakkı kazandı ve 1963'te Malay Federasyonu, Kuzey Borneo ve Saravak ile birlikte Malezya'nın kuruluşuna katıldı. Singapur, federal hükûmet ile arasındaki ideoloji farklılıkları nedeniyle 1965 yılında federasyondan çıkarıldı ve bağımsız bir ülke hâline geldi.

Çalkantılı geçen kuruluş yıllarının ardından Singapur, doğal kaynaklar ve hinterland bakımından fakir bir ülke olmasına rağmen dünyanın ticaret merkezlerinden biri olmayı başarmıştır. Singapur ile 1960-1990 arasında hızlı bir kalkınma süreci geçirmiş diğer ülkeler Tayvan, Güney Kore ve Hong Kong, Asya Kaplanları olarak adlandırılmıştır. Günümüzde Singapur gelişmiş bir ülkedir, BM İnsani Gelişme Endeksi'nde dokuzuncu sıradadır. Dünyada en yüksek ikinci kişi başına GSYİH (SAGP)'ye sahiptir. Tüm kredi derecelendirme kuruluşlarından AAA notu almış tek Asya ülkesidir. Dünyanın önemli finans ve yük taşımacılığı merkezlerinden biri olan Singapur 2013'ten beri her yıl yaşamak için en pahalı şehir seçilmiştir, ayrıca bir vergi cenneti olarak tanımlanmaktadır. Singapur eğitim, sağlık, yaşam kalitesi, güvenlik gibi sosyal göstergelerde iyi bir performans sergilemektedir. Ülkenin uygulamakta olduğu sosyal konut sistemi sayesinde ev sahipliği oranı %91 civarındadır. Singapur beklenen yaşam süresi, internet bağlantı hızı ve düşük bebek ölüm oranlarında da önde gelen ülkelerdendir.

Singapur, Westminster modeline dayalı tek meclisli parlamenter sistemle yönetilen üniter bir cumhuriyettir. Ülkede her ne kadar özgür seçimler gerçekleşse de hükûmet siyaset ve toplum üzerinde ciddi bir denetime sahiptir. Ülke bağımsızlığından beri kesintisiz olarak Halk Hareketi Partisi tarafından yönetilmiştir. ASEAN'ın beş kurucu üyesinden biri olan Singapur, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) ve Pasifik Ekonomik İşbirliği Konseyi'nin (PECC) sekretaryalarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Doğu Asya Zirvesi, Bağlantısızlar Hareketi ve İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir.

📹 Singapur seyahat videoları

 • Singapur | 20 SAATE NELER SIĞDRDIK?

  Singapur | 20 SAATE NELER SIĞDRDIK?

  Elvin Levinler Aralık 2016

 • Dünyayı Geziyorum - Singapur | 10 Kasım 2019

  Dünyayı Geziyorum - Singapur | 10 Kasım 2019

  Kanal 7 Kasım 2019

 • Singapur'daki Meşhur Sonsuzluk Havuzlu Otel

  Singapur'daki Meşhur Sonsuzluk Havuzlu Otel

  Biz Evde Yokuz Nisan 2019

 • Singapur'da Gökdelen Tepesinde Sonsuzluk Havuzuna Dalış!

  Singapur'da Gökdelen Tepesinde Sonsuzluk Havuzuna Dalış!

  Tadında Seyahat Mart 2016

 • Dünyayı Geziyorum - Singapur-6 | 15 Aralık 2019

  Dünyayı Geziyorum - Singapur-6 | 15 Aralık 2019

  Kanal 7 Aralık 2019

 • Dünyayı Geziyorum - Singapur-3 | 24 Kasım 2019

  Dünyayı Geziyorum - Singapur-3 | 24 Kasım 2019

  Kanal 7 Kasım 2019

 • Singapur Gezi Rehberi - Singapur Yasaklar | Singapore Vlog

  Singapur Gezi Rehberi - Singapur Yasaklar | Singapore Vlog

  Merve ile Melih Ağustos 2020

 • Singapur Gezisi | Dinler ve Kültürlerarası Yolculuk | Singapur Gezi Videosu

  Singapur Gezisi | Dinler ve Kültürlerarası Yolculuk | Singapur Gezi Videosu

  Reshontheway Eylül 2019

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.